Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 05-12-2014 02:21   Güncelleme : 05-12-2014 02:21

‘Aç kalsak da Kobanê düşmediği sürece yenilmeyiz’

Çadır kentte kalan Kobanêli 70 yaşındaki Mihemmet Haci Ali’nin geceleri gözlerine uyku girmiyor. Her gün sabahın ilk ışıklarıyla yollara düşen Ali, hava kararana kadar sevdası olan kentini izlemek için sınıra gidiyor. “Burada açta kalsak sorun değil Kobanê düşmediği sürece yenilmeyiz” diyen Haci Ali, “Atılan her bomba sanki yüreğimde patlıyor” diyor.

‘Aç kalsak da Kobanê düşmediği sürece yenilmeyiz’

DAİŞ çetelerinin işgal girişimleri sonucundan Suruç’a göç etmek zorunda kalan Kobanêliler, geride bıraktıkları yaşamlarına olan özlemi sınıra giderek gideriyor. DAİŞ'in Kobanê’ye ağır silahlarla saldırmasının ardından YPG ve YPJ güçleri tarafından Kobanê’den çıkarılan siviller arasında yer alana 70 yaşındaki MihemmetHaci Ali, yüreğinin orada kaldığını, "YPG’lilerin başına bela olmamak" için gelip Rojava Çadır Kentte yerleştiğini dile getiriyor. Geceleri gözüne uyku girmediğini ve her gün sabahın ilk ışıklarıyla kalkıp aynı yaşlardaki 2 arkadaşıyla birlikte sınıra gidiyor.  Haci Ali, Mahser ve Mıseynter köylerine giderek, geride bıraktıkları kenti saatlerce izliyor. 

 

‘Keşke savaşsaydım’

 

Çoğu zaman sınırda Kobanê’de silah seslerine ve DAIŞ’ın bombardımanına şahit olan Haci Ali, Kobanê’yi anlatırken göz yaşlarına hakimolamıyor ve dudaklarından “Patlayan her bomba sanki yüreğimde patlıyor” diyor. Kobanê’ye dönmek isteyen Haci Ali, “Bizler burada açta kalsak, açıkta da kalsak sorun değil. Evimizi, hayvanlarımızı hatta çocuklarımızı kaybettik. Ama bizler Kobanê’yi kaybetmediğimiz sürece yenilmiş sayılmayız” dedi.Haci Ali, “Savaş dursa da durmasa da gidip Kobanê’yi göreceğim. Başa bela olmamak için Kobanê’denSuraç’a geldim. Keşke elimde keleşle savaşsaydım” diye konuştu. 

 

‘Silah seslerini duysamda kendimi alıkoyamıyorum’

 

Haci Ali, “Kobanê’de zengin değildik ama esirde değildik. Suruç’ta bizim toprağımız ama biz ait olduğumuz yere gitmek istiyoruz. Kobanê bazen sis bazen de duman altında oluyor. Ne yapacağımı bilmiyorum o zamanlar. İçime sıkıntı giriyor. Keşke sadece sis de olsa çoğu zaman bomba ve silah sesleri geliyor. Duyunca deli oluyor ama yine de kendimi sınıra gelmekten alı koyamıyorum. Gitmek istiyorum ama her seferinde aksilikler gidişime engel oluyor. Kobanê’nin üzerine güneşin doğacağı günü bekliyorum. Bizler YPJ ve YPG’ye güveniyoruz. Direnişin sonu kazanım olacak. Kazanacağız. Kazındığınızda topraklarımıza hemen döneceğiz” dedi.