KADIN
Giriş Tarihi : 06-12-2014 02:49   Güncelleme : 06-12-2014 02:49

Barış İçin Eğitim Girişimi Kobanêli çocuklar için okul yapıyor

Alanında uzman ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda ismin içinde yer aldığı Barış için Eğitim Girişimi, çete saldırılarının ardından yurtlarını terk eden Kobanêli çocukların anadillerinde, kendi öğretmenlerinden ve kendi müfredatlarından eğitim görebilecekleri okulu kurmaya hazırlanıyor.

Barış İçin Eğitim Girişimi Kobanêli çocuklar için okul yapıyor

Bir süre önce eğitim bilimcileri bir araya gelerek Barış İçin Eğitim Girişimi başlatmıştı. Çeşitli alanlarda araştırma ve çalışma yürütecek girişimin imzacıları arasında Noam Chomsky, Michael Apple, Essa Moosa, Judith Butler, Ignacio Chapela, Antonio Darder, Rakel Dink, Vedat Türkali, Gültan Kışanak, Fatma Gök, Alaaddin Dinçer, Neşe Özgen, Füsun Üstel, Serra Müderrisoğlu, Onur Hamzaoğlu, Cem Terzi, Gencay Gürsoy, Can Candan, Ayşe Erzan, Işıl Ünal, Rıza Türmen, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Melda Onur, ShahrzadMojab, Amir Hassanpour, Nurcan Baysal, CrainSoudien, Komet, Hasan Cemal, Kenan Çayır, Lami Özgen, Kamuran Karaca, Şerif Derince gibi isimler bulunuyor.

 

Okul kurulacak 

 

Girişim DAIŞ çetelerin Kobanê’ye saldırmasının ardından ülkelerini terk ederek sınırın kuzeyine göç etmek zorunda kalan Kobaneli çocukların eğitim sorunları araştırmak amacıyla Suruç’a geldi. Kobanêli çocukların durumunu yakından takip eden girişim üyeleri Kobanêli çocuklar için ana dilde eğitim görecekleri bir okul kurmaya hazırlanıyor. Çadır kentleri gezen ve Kobanêli çocuklar için anadilde eğitim için pilot okul yapma kararı alan girişim üyeleri, Suruç’ta oldukları süre zarfında çocuklarla ilgili yaptıkları görüşme ve gözlemler sonucu Kobanêli çocukların ne tür ihtiyaçları olduğunu tespit ederek, çalışmalarını sürdürecek. 

 

Çocukların bir yıllık tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, yağmura ve soğuğa dayanıklı bir okul inşa edeceklerini dile getiren Boğaziçi Üniversitesi doktora öğrencisi Zeynep Özdoğan, Kobanêli çocuklarla ilgili daha önce çalışma yapmış ve hala yapmakta olan birçok kişiden görüş ve öneri aldıklarını belirtti. 

 

‘3 aşamalı bir çalışma yürütüyoruz’

 

Kendi gözlemleriyle şuana kadar uzaktan psiko-sosyal destek sunduklarını söyleyen Özdoğan, ulusal ve uluslararası alanda çocukların yaşadıklarını gündemleştirdiklerini dile getirdi. İlk olarak HDP Eğitim Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda böyle bir komisyon oluşturduklarını dile getiren Özdoğan, “Oluşturduğumuz girişimle ulusal ve uluslararası alanları nasıl aktif hale getirebiliriz üzerinde düşünerek, Kobanê’den ve Şengal’den gelen çocuklar için nasıl bir şeyler yapabiliriz üzerine bir çalışma başlattık. Çocuk gününde ilk çağrımızı yaptık ve o günü Kobanê ve Şengal çocuklarına adayarak, ulusal ve uluslararası bir çağrı yaptık, belirli bir gelir de elde ettik. Mandela’nın avukatı, Chomsky gibi bir çok isim de çağrımıza katılım sağlamış oldu” dedi. Üç koldan çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özdoğan, “İlki Kobanêli çocuklar ve eğitim veren öğretmeleri ile koordinasyon sağlamaya çalışıyor. İkincisi ise çocuklara psikososyal grupla çalışmalarını devam ediyor. Bir de çocuklara sanatsal boyutta eğitime sevk edecek çalışmalar şeklinde 3 aşamalı bir çalışma yürütüyoruz” diye aktardı. 

 

‘Çocukların yüzünde savaşın ağır travması okunuyor’

 

Kobanê halkının geri dönme noktasında içten ve samimi olduğunu dile getiren Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde bir dönem öğretim görevlisi olarak görev alan Dilek Çankaya ise savaş koşullarının azalması durumunda Kobanêlilerin ülkelerine döneceğini, Suriye’den göç etmiş insanların ülkelerine dönmemeleri durumunda da çocuklarıyla birlikte Türkiye’de kalacağını ve ağır bir savaş travmasıyla yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalacakları değerlendirmesinde bulundu. Kendi aralarında oluşturdukları psikososyal gurubun, savaş travması taşıyan çocukları nasıl bir terapiye tabi tutacaklarına dönük çalışma yürüttüğünü kaydeden Çankaya, oluşturdukları girişimle savaş mağduru olmuş bütün çocukların izleme ve gözleme girişimlerinin olacağını ve buna denk anında pratik atımlar atacaklarını söyledi. Kobanêli çocukların yüzlerinde savaşın ağır travmasının okunduğunun altını çizen Çankaya, DBP’li belediyelerin ve yurttaşların yardımlarıyla çocukların bir bölümünün yüzlerinin güldüğünü, yeniden çocuk haline geldiğini ifade etti. 

 

‘Anadilde çok dilli eğitim verilecek’

 

Günlerdir, “Kobanêli çocuklara nasıl destek olabiliriz” sorusunun yanıtını aradıklarını söyleyen Çankaya, “Çadır olmayan prefabrik bir okul olabilir. Bir yıllık tüm ihtiyaçlarını karşılayacak pilot bir okul yapmaya karar verdik” dedi. Devletin okul anlayışına göre olmayan bir okul yapacaklarını vurgulayan Çankaya, “Çocukların anadillerinde çok dilli bir okul yapmayı düşünüyoruz. Kobanêli öğretmenlerin yer alacağı ve kendi eğitim müfredatlarının yer alacağı bir eğitim sistemi olacak” bilgisi verdi. 

 

Okulun yanı sıra oyun çadırı da açılacak

 

En kısa sürede pilot okulun çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Çankaya, ilk okulu Suruç’ta yapacaklarını, çocukların dışarıda oynayamayacakları kış koşullarının kendini iyiden iyiye hissettirdiğini, bu nedenler ileriki günlerde çocuklarla için büyük bir oyun çadırı kurmayı hedeflediklerini de aktardı. Kobanêliler için istenilen talepleri ulusal ve uluslararası alanlarda dillendireceklerini vurgulayan Çankaya, destek olmak isteyenlere aracı olacak bir ekibi de oluşturduklarını sözlerine ekledi.