KADIN
Giriş Tarihi : 24-12-2014 09:17   Güncelleme : 24-12-2014 09:17

Şerzan Kurt davasında katil zanlısından Kurt ailesine hakaret

Şerzan Kurt davasında katil zanlısından Kurt ailesine hakaret

Şerzan Kurt davasında katil zanlısından Kurt ailesine hakaret

 

 

 

2014-12-24 15:29:11

 

ANKARA (DİHA) - Şerzan Kurt'un katledilmesiyle ilgili dava Eskişehir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü, duruşma 20 Şubat tarihine erteledi. Kurt ailesine ve avukatlarla hakaret eden sanık Gültekin Şahin'in hakaretlerini tutanağa geçirmek istemeyen mahkeme heyeti avukatların ısrarı üzerine hakaretleri tutanağa geçirdi. 

 

Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi olan Şerzan Kurt, 12 mayıs 2010 tarihinde polis Gültekin Şahin tarfından yargısız bir şekilde infaz edilmesine ilişkin dava Eskişehir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davaya Şerzan Kurt'un ailesi, avukatları, arkadaşları ve siyasi parti temsilcileri ile sendika yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

 

Davaya ilişkin Kurt ailesinin avukatları konu ile ilgili savunmalarını yaparken o anda zanlı Gültekin Şahin ise "Terbiyesizler" diyerek seslendi. Kurt, ailesi cevap vermek isterken yine zanlı şahin avukatlara "S.ktir gidin ben böyle bir şey yapmadım" diye hakaret etmesi dikkat çekti. Kurt ailesinin avukatları zanlının hakeretlerinin tutanaklara geçmesini isterken, mahkeme başkanı ise "böyle birşey duymadım" diyerek sözleri tutanağa geçmedi. Ancak avukatların ısrarı üzerine söz konusu sözler tutanağa geçirildi. 

 

Mahkeme oy birliği ile yargıtayın daha önce verdiği bozma karana uyup, dosyayı incelemek amacıyla davayı  20 Şubat'a erteledi. Duruşma sonrası kısa bir konuşma yapan Şerzan Kurt'un babası Ömer Kurt, daha önce davaya bakan mahkeme başkanlarının değişmesini eleştirerek, "Bizim adalete inancımızı zedeliyor. Bizi yıldırmak için yapıyorlar. Ancak biz bu davanın peşini bırakmayacağız" dedi. Baba Kurt, daha sonra şerzan Kurt'un arkadaşlarını işaret ederek, "Türkiyede böyle gençler oldukça bu sorunların aşılacağına ve gerçek  bir demokrasi ve adelet geleceğine inanıyorum" şeklinde konuştu

 

Olay nasıl oldu

 

Muğla'da 11 Mayıs 2010 gecesi Kürt öğrencilere yönelik başlayan ırkçı saldırılar ile başlayan kavgaya müdahale eden polisler, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Şerzan Kurt'u yaralamıştı. Kurt olaydan 8 gün sonra İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti.

 

Kurt'un ölümüyle ilgili tutuklanan Muğla Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Gültekin Şahin hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nde ''olası kasıtla nitelikli adam öldürme'' suçundan dava açılmıştı. Mahkeme, ilk duruşmada, davanın görülmesine, güvenlik tedbiri amacıyla Eskişehir'de devam etmesine karar vermişti. Şahin'e 7 Eylül 2012'deki karar duruşmasında 8 yıl hapis cezası veren Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliye etmişti.

 

Yargıtay kararı bozarak, "olayın 'kasten öldürme' suçunun dosyadaki maddi algıya uyduğundan bu yönden bozmaya uyulmasını B bendindeki 'haksız tahrik' kısmına katılmadıkları ve haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını" istemişti. Serbest bırakılan katil zanlısının tutuklanması talebi daha önceki duruşmalarda red edilmişti.