KADIN
Giriş Tarihi : 24-12-2014 13:27   Güncelleme : 24-12-2014 13:27

Lise öğrencisi Erdoğan'a hakaretten tutuklandı!

Lise öğrencisi Erdoğan'a hakaretten tutuklandı!

Lise öğrencisi Erdoğan'a hakaretten tutuklandı!

 

 

 

 

 Konya'da 16 yaşındaki lise öğrencisi "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu" gerekçesiyle tutuklandı

 

Konya Çocuk Suçluları Soruşturma Bürosu'nun bugünkü yazısıyla birlikte gözaltına alınarak Konya 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 16 yaşındaki lise 11. sınıf öğrencisi M.E.A. tutuklandı. 16 yaşındaki lise öğrencisi, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla çıkarıldığı Konya 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından "kuvvetli suç şüphesi olduğu" öne sürülerek tutuklandı.

 

Mahkemeye çıkarılan M.E.A., Gedavet Parkı'nda Kubilay anması için toplandıklarında okuduğu basın açıklamasında yer alan sözlerle ilgili "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etmekle" suçlandı. M.E.A.'nın açıklamada, "Son olarak halkçı liseliler olarak şunu söylüyoruz; yolsuzluğun, rüşvetin, hırsızlığın başı olarak Erdoğan'ı bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak değil, kaçak sarayın hırsız sahibi olarak görüyoruz" dediği iddia edildi. 

 

M.E.A., mahkemedeki savunmasında, basın açıklaması yaptıklarını, açıklama metnini kendinin yazdığını ve kendi iradesiyle okuduğunu, bu sözleri söylediğini, amacının hakaret olmadığını söyledi.

 

Hakim: Vicdani kanaat oluşmadı

 

Hakim Nayim Durak, polis tutanaklarının da delil sayılacağını belirterek, "kuvvetli suç şüphesini" de göz önünde bulundurarak, tutuklama sebebinin olduğunu söyledi. Mahkemenin kararında şunlar kaydedildi: "Suça sürüklenen çocuğun tutuklama yerine adli kontrol yükümlülüğü altına konulmasında, bunun kurallarına riayet edeceği yönünde vicdani kanaatin oluşmaması sebebiyle, adli kontrol tedbirlerinin yeterli görülmemesi nedeniyle ve suça sürüklenen çocuğun üzerine atılı suçun ihtiva ettiği cezanın alt ve üst sınırları gözetilerek tutuklama tedbirine müracaat etmede ölçüsüzlük görülmediğinden tutuklanmasına karar verildi."