KADIN
Giriş Tarihi : 29-12-2014 16:43   Güncelleme : 29-12-2014 16:43

Son 24 saatte DAİŞ'e darbe üstüne darbe: En az 136 çeteci öldürüldü

Son 24 saatte DAİŞ'e darbe üstüne darbe: En az 136 çeteci öldürüldü

Son 24 saatte DAİŞ'e darbe üstüne darbe: En az 136 çeteci öldürüldü

 DAİŞ çetelerine karşı Kobanê, Şengal, Cerablus ve Tikrit kentlerinde yapılan operasyon ve hava saldırılarında en az 136 çete üyesi öldürüldü.

 

İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı başlatılan operasyonlar devam ediyor. Yapılan operasyonlar ve hava saldırıları sonucu son 24 saat içerisinde Rojava'nın Kobanê Kanton'u, Suriye'nin Cerablus ile Irak'ın Tikrit ve Şengal kentlerinde en az 136 DAİŞ çete üyesi öldürüldü. YPG/YPJ güçlerinin savunma pozisyonundan çıkıp operasyonlara başladığı Kobanê ve Şengal'de 46 çete üyesi öldürülürken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Cerablus'taki hava saldırısı ve Irak ordu güçlerinin Tikrit'teki operasyonunda çeteler ağır kayıplar verdi. Hava saldırıları sonucu toplantı halindeki 82 çete üyesi öldürüldü. Dört kentte gerçekleşen çatışma ve hava saldırılarında onlarca çete üyesi yaralanırken, çetelere ait çok sayıda mühimmata da el konuldu.

 

Kobanê'de toplu intihar saldırıları: 43 çete üyesi öldü

 

YPG, 12 saat boyunca aralıksız süren çatışmalarda 43 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Kobanê'deki çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, "YPG/YPJ savaşçılarımızın düzenlediği operasyonla kurtarılan alanlarda çete grupları toplu intihar eylemleri düzenlemiştir. Aralıksız bir biçimde süren şiddetli çatışmalarda tespit edilebilen 43 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz çetelere ait 18 cenaze ile birlikte 9 adet kalaşnikof, 1 adet BKC, 5 adet bomba yüklü raxt, 3 adet kalaşnikof raxtı ve 2 telsiz ele geçirmiştir" diyerek direnişin ve operasyonaların devam ettiğini belirtti.

 

Şengal'de 3 çeteci öldürüldü

 

Şengal'de Ortak Savunma Güçleri'nin Şengal'i Özgürleştirme Hamlesi devam ederken, HPG Şengal Komutanlığı ile YBŞ Genel Komutanlığı'nın yazılı açıklamasında, "28 Aralık günü gece saat 21.00 de Sûka Jor Mahallesi civarında DAİŞ çeteleri gerilla güçlerimizin bulunduğu bir noktaya sızma girişiminde bulunmuştur. Gerilla güçlerimizce fark edilen bu çeteler B-7 ve ferdi silahlarla etki bir biçimde vurulmuştur. Burada net 3 çete öldürülmüştür. Yaralı çete sayısı ise netleştirilememiştir" denildi.

 

Cerablus'ta çetelere ağır darbe: 82 çeteci öldürüldü

 

DAİŞ çetelerinin Suriye'nin Cerablus kentindeki karargahına dönüştürülen şehrin Kültür Sanat Merkezi, uluslararası koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarınca bombalandı. Kaynaklar, 90 çete üyesinin katıldığı DAİŞ toplantısında, bombardımandan sadece 8 çetenin yaralı olarak kurtulabildiğini ve diğer 82 çete üyesinin bombardımanda öldüğünü kaydetti.

 

Tikrit'de operasyon: 8 çeteci öldü

 

Irak'ın Tikrit şehrinde ordu güçleri ile gönüllü birlikler çetelere ağır silahlarla bir operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyon sonucu, 8 DAİŞ üyesinin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Güvenlik güçleri öldürülen çetecilerden birinin Çin uyruklu olduğuna dikkat çekti.