GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-01-2015 06:16   Güncelleme : 05-01-2015 06:16

Şanlıurfa’da 14 Polis Gözaltına alındı

GAZİANTEP merkezli olarak 13 ilde yürütülen operasyonun bir benzeri de Şanlıurfa'da başlatıldı. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen yasa dışı dinleme iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, Şanlıurfa merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda, aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 14 istihbarat polisi gözaltına alındı.

Şanlıurfa’da 14 Polis Gözaltına alındı

Şanlıurfa'da 2007 ile 2014 yılları arasında İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polislerin, usulsüz evrak düzenleyerek farklı isimlerle IMEI numaraları üzerinden siyaset, iş ve spor camiasından isimleri yasa dışı dinlediği iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

 

Bir süre önce başlatılan soruşturmanın ardından yapılan araştırmada, kentteki bazı önemli isimlerin çeşitli suçlamalar ile farklı isimler adı altında dinlendiği tespit edildi. Bu tespitin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı; evraklarda usulsüz dinleme yaptığı belirlenen geçmiş dönem İstihbarat Şube Müdürleri M.A. ve M.O. ile 1 emniyet amiri, 2 komiserin de bulunduğu 14 polis hakkında yakalama kararı verdi. Savcılık kararıyla harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Şanlıurfa'nın yanı sıra tayini çıkan polisleri Gaziantep, Ankara, Erzincan, Afyon, Malatya, Eskişehir, Tekirdağ, Adana, Konya, Bayburt ve Sivas'ta  gözaltına aldı.

 

Gözaltına alınan 14 polisin Şanlıurfa'ya getirilmelerinin ardından sorgulanmalarına başlanacağı bildirildi.