GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2015 02:37   Güncelleme : 10-01-2015 02:37

Urfa'da Kürdistan'a ikinci yasak!

Kürdistan ismine tahammülsüzlük bu seferde Viranşehir'de boy gösterdi. Doğan çocuklarına Kürdistan ismini veren Mazlum Songül Erol çiftine, gittikleri nüfus müdürlüğünde hakaret edildiği ve kimlik verilmediği iddia edildi.

Urfa'da Kürdistan'a ikinci yasak!

 

 

En son Urfa'nın Hilvan ilçesinde kız çocuklarına verdikleri Kürdistan isminden dolayı mahkemelik olan, yerel mahkemenin "Kürdistan olmaz adı Helin olsun" kararını, Yargıtay'a müracaat ederek bozduran ve Kürdistan ismini tescil ettiren Yunus ve Elif Toprak çifti, hafızalardan silinmeden Kürdistan ismine bir tahammülsüzlükte Viranşehir ilçesinden geldi. Viranşehir'in Şırnak Mahallesi'nde yaşayan ve 3 ay önce kız çocukları olan Songül ve Mazlum Erol, kız çocuklarına Kürdistan ismini verdi. Songül ve Mazlum Erol, nüfus kayıt örneğini de aldıkları çocuklarının kimlik kartını henüz çıkartamadı. Erol çiftini Nüfus Müdürlüğü yolunda götürüp getirten müdürlük çalışanları, çifte 3 aydır alamadıkları kart için gittikleri müdürlükte hakaret edip, ismi değiştirmesini istedi.

 

Kürdistan'ı değiştirmesini istediler

 

Kürtlerin dünyada çekmediği çile kalmadığını belirten Mazlum Erol, "Bende yeni Dünya'ya gelen kızıma Kürdistan ismini verdim. Viranşehir Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat ederek kızıma kimlik kartı çıkarmak istedim. Kızımı nüfusa kaydettiler. Nüfus kayıt örneği de verdiler. Fakat kızımın kimlik kartını çıkarmak için her gittiğimde bana yeni bahaneler ürettiler. En son gittiğimde nüfusta çalışan memur bana PKK propagandası yaptığımı söyleyip, hakaret ederek beni müdürlükten kovdu. Bana 'kızın ismini değiştir, bunları yazamazsın' dediler" diye konuştu. Erol, kimlik kartı almasa bile kızının ismini değiştirmeyeceğini, amacının Kürtlerin çektiği çileye dikkat çekmek olduğunu ifade etti.

 

'O Kürdistan olarak kalacak'

 

Anne Songül Erol ise, "Biz kızımıza Kürdistan ismi verdik. Onlar ister kimlik versin, ister vermesinler. İsmi hep böyle kalacak" diyerek, müdürlüğe tepkisini dile getirdi.

 

Erol çiftinin iddialarını sorduğumuz Viranşehir ilçe Nüfus Müdürü Faysal Turan ise, ailenin doğruyu söylemediğini, nüfus kayıt örneği verdiklerini, kadınlara verilen kimlik örneği bulunmadığı için şu an kadın kimliği veremediklerini iddia etti.