Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 13-01-2015 02:06   Güncelleme : 13-01-2015 02:06

Kobanêli hasta çocuklar yardım bekliyor

Kobanêli hasta çocuklar yardım bekliyor

Kobanêli hasta çocuklar yardım bekliyor

Şehit Gelhat çadır kentinde yaşayan 4 aylık Ehmed Xidir, doğuştan kafasında oluşan kitleden, yine aynı çadır kentte kalan 12 yaşındaki Sevin Qertal isimli çocuk ise elleri, cildinin kuruyup dökülmesinden kaynaklı yaşam savaşı veriyor. Hastalıklarına henüz teşhis konulamayan ve tam teşekkülü hastanede tedavi edilmesi gereken çocuklar, kendilerine uzatılacak yardım elini bekliyor. 

 

DAİŞ çetesinin Kobanê'ye yönelik saldırıları nedeniyle Suruç'a gelerek çadır kentlere yerleşmek zorunda kalan Kobanê'lilerin yaşadığı en büyük sorunların başında sağlık geliyor. Suruç Belediyesi tarafından kurulan tüm çadır kentlerde, yurttaşların sağlık sorunlarının giderilmesi ve tedavilerinin yapılması için sağlık komisyonları çalışmalarını yürütürken, kronik hastalıkları olan ya da tam teşekkülü hastanelerde teşhis ve tedavilerinin yaptırılması gereken yurttaşlar imkânsızlıklardan dolayı çaresiz kalıyor. Şehit Gelhat Çadır Kenti'nde kalan Xidir ailesinden 4 aylık Ehmed Xidir, doğuştan kafasında oluşan büyük kitleden dolayı yaşam mücadelesi verirken, yine aynı çadır kentte kalan Qertal ailesinden 12 yaşındaki Sevin Qertal'ın ise cildi kurumakta. Henüz hastalıklarına teşhis konulamayan çocuklar, tam teşekkülü bir hastanede tedavi edilebilmeleri için kendilerine yapılacak bir yardımı bekliyor.

 

Henüz gözlerini açamadı!

 

Ailenin topraklarını terk etmek zorunda kaldığı dönemde dünyaya gelen Ehmed Xidir'ın kafasında doğuştan oluşan kitle, yaşamını tehdit ediyor. Suruç ve Urfa devlet hastanelerinde muayene edilen, ancak hastalığına teşhis konulamayan Xidir'ın, biran önce tam teşekkülü bir hastanede muayene edilerek tedavi edilmesi gerekiyor. Xidir'ın sağlık durumuna ilişkin konuşan gönüllü sağlık çalışanı Uğur Solo,  "Çocuk kafasını taşıyamadığı için boynunda kızarıklık ve yaralar oluşmaya başladı. Bunun haricinde gözlerini açamıyor, gözleri kapanıyor ve göz çevrelerinde kızarıklık oluşuyor" dedi. Solo, Xidir'ın biran önce tam teşekkülü bir hastaneye götürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, aile için yardım çağrısında bulundu.

 

Arkadaşları ile oynamak istiyor

 

Yine aynı çadır kentte kalan Sevin Qertal (12) isimli çocuk da henüz teşhisi konulamayan bir hastalık taşıyor. Elleri sürekli kuruyan ve vücuduna dokunduğu yerde derisi dökülen Qertal'ın ellerinde zaman zaman kanamalar yaşanıyor. Çadır kentlerde çalışma yürüten gönüllü doktorlar ise teşhis ve tedavi için yetersiz. Suruç Devlet Hastanesi'nde de hastalığına teşhis konulamayan Qertal'ın kafatasındaki derinin kurumasından kaynaklı saçları da kuruyarak dökülüyor. Hastalığından dolayı acı çeken ve rahat dolaşamayan Qertal, "Artık ellerimin acısının geçmesini istiyorum. Dışarıya çıktığım zaman ellerimi saklıyorum ve utanıyorum. Hastalığımdan dolayı el ve ayaklarım ağrıyor. Artık arkadaşlarımın içinde dolaşmak ve onlarla oynamak istiyorum. Hayırsever birinin bana yardım eli uzatmasını istiyorum" derken gönüllü sağlık çalışanı Solo ise, "Zaman zaman ellerinde kanamalar oluyor. Çok sıktığında ya da bir şey taşıdığında deri devamlı dökülüyor. Ayakları ise daha kötü durumda" diye konuştu.