Magazin
Giriş Tarihi : 14-01-2015 12:23   Güncelleme : 14-01-2015 12:23

Kazanhan'ı vuran polisler olay yerindeki kovanları topladı

Kazanhan'ı vuran polisler olay yerindeki kovanları topladı

Kazanhan'ı vuran polisler olay yerindeki kovanları topladı

 Cizre'de polislerin açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki Nihat Kazanhan katledilmesine tanıklık eden yurttaşlar, polislerin hiç bir olay yokken oynayan çocuklara yaklaşarak, "Çocuklar taş atarsa bizde kurşun atarız" dediklerini ve ardından gaz bombaları ve silah sesleri geldiğini ifade ettiler. Tanıklar ayrıca polisin olayın ardından boş kovanları topladığını aktardı. 

 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde polisler tarafından atılan gaz bombaları ve kurşunlar ile başından aldığı mermi ile katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ı hastaneye kaldıran görgü tanıkları olay anını anlattı. Yafes Mahallesi'nde çevreyoluna yakın bir caddenin etrafında oturduklarını belirten görgü tanıklarından E. S., olayı şöyle anlattı: "Polis yanımıza kobra ve akrep tipi iki zırhlı araç ile geldi. Çocuklar da karşıda oyun oynuyorlardı. Çocukların yakınına gittiler polisler çocuklara, 'siz taş attığınız sürece biz size kurşun atacağız' dediler. Çocuklar orada otururken polisler rast gele gaz bombası attı. Gaz atılırken, arada gerçek silah sesleri geldi ve o çocuğun vurulduğunu gördük. Çevredekiler tarafından hastaneye getirildi ve yaşamını yitirdi. Başından kurşunla vurulmuştu." 

 

‘Hiçbir eylem yapılmadan ateş açıldı’

 

Görgü tanıklarından Y. E. ise, şunları söyledi: "Bizim evimiz oraya yakındır. Her zaman orada top oynadığımız ve bazen oturduğumuz yerdir. Son günlerde zaten polislerin tek işi gelip hiç bir olay, eylem etkinlik yokken gaz bombaları ve silahla ateş açarak giderlerdi. Bugün de öyle bir durumdu. Polisler geldi, çocuklara bağırıp, çağırıp, daha sonra gaz bombaları attı. Ardından silah sesleri geldi ve baktık bir çocuk başından aldığı bir mermi ile yere düşmüş" dedi.  E., "Bir çocuğumuzu daha da katlettiler" diye tepki gösterdi.   

 

Karahan, Cizre Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmazken, olayı duyan Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret, DBP, HDP ilçe örgütü yöneticileri yanı sıra çok sayıda yurttaş hastaneye akın etti. Hastanede ise çok sayıda polis zırhlı araçların gelmesiyle yurttaşlar ve polisler arasında gergin anlar yaşandı. Görgü tanıklarının çocuğu vurduktan sonra polisler boş kovanlarını da alıp gittiklerini belirtti.