KADIN
Giriş Tarihi : 17-01-2015 16:10   Güncelleme : 17-01-2015 16:10

Şanlıurfa emniyeti müdürlüğü haberi doğruladı

Çeşitli haber siteleri ve gazetelerde; yabancı uyruklu şahısların Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındıkları ve gözaltındayken yapılan işlemler ile ilgili bazı beyanlarda bulunulduğu anlaşılmıştır.

Şanlıurfa emniyeti müdürlüğü haberi doğruladı

 

İlimizde “İllegal Çıkış Yapmak” veya “Pasaport Kanununa Muhalefet” suçlarından yakalanan yabancı uyruklu şahıslar, 04.04.2013 tarihli 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” kapsamında İlimiz Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne durumlarının belli olması sürecinde İDARİ GÖZETİM için teslim edilmektedir. Bahse konu kanun çerçevesinde İlimizde yakalanan yabancılar; İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce haklarında verilecek karar alınana kadar, 180 günlük kontrol altında bulundurma işlemine tabi tutulmaktadır. Söz konusu işlem gözaltı işlemi değil, barındırma işlemidir.

İlimizde Pasaportsuz yakalanan yabancılar için barınma merkezleri henüz faaliyete geçmediğinden, yabancılar bu sürede Emniyet Müdürlüğüne ait binalarda düzenlenen Yabancılar Misafirhanesinde bekletilmekte, bu süreçte bu misafirhaneden ayrılamamakta ancak 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine bağlı olarak barınma, yemek ihtiyaçları karşılanmakta, haberleşme özgürlükleri kısıtlanamamaktadır. Bu durum uluslararası hukuk ilkeleri, insan hakları ile iç hukuk mevzuatının idareye verdiği emredici hükümdür.

Bu bilgiler ışığında bahse konu haberlerin, gerçeği yansıtmadığı; Emniyet Müdürlüğümüzün kanun kapsamında yapılan iş ve işlemleri olduğu, Hukuk Devleti ve Hukukun üstünlüğü ilkelerine herhangi bir aykırılık oluşturulmadığı aşikârdır.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak Hukuki dayanağı olmayan ve Kamu Güvenliğini tehlikeye sokacak hiçbir işleme müsaade edilmeyeceğinin bilinmesi, Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  

 

Eyüp PINARBAŞI İl Emniyet Müdürü