GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2015 09:53   Güncelleme : 31-01-2015 09:53

Milli güvenliği sizin kararınız bozuyor

- İskenderun, Malatya ve Elazığ'da, Birleşik Metal-İş Sendikası'nın aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu kararı ile durdurulması protesto edildi.

Milli güvenliği sizin kararınız bozuyor

İskenderun Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Birleşik Metal-İş Sendikası'nın grev kararının Bakanlar Kurulu kararıyla durdurulmasını yapılan açıklama ile protesto etti. Şehitpamir Caddesi üzerinde bulunan Boyacılar Parkı'nda bir araya gelen platform üyelerine EMEP MYK Üyesi Halil İmrek de destek verdi. "Yaşasın metal işçisinin iş, ekmek, özgürlük mücadelesi" pankartını açan platform üyeleri sık sık " Metal işçisi yalnız değildir", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganlarını attı. 

 

Platform üyeleri adına açıklama yapan EMEP İlçe Başkanı Tugay Demir, Bakanlar Kurulu'nun kararının kabul edilemez olduğunu dile getirerek, işçilerin mücadelesine destek vereceklerini söyledi. Grev kararının yaklaşık 20 bin işçinin çalıştığı işletmelerde alındığını belirten Demir, kararın emekçiler açısından taşıdığı anlama dikkat çekti. 

 

Bakanlar Kurulu'nun, "Milli güvenliği bozduğu" gerekçesiyle grevi durdurmasının anlamsızlığına işaret eden Demir, "İşçilerin alın terinin karşılığını istemesi, sömürülmeye karşı çıkması mı milli güvenliği bozmuştur? Asıl milli güvenliği bozan işçilerin hakkını gasp eden, hak aramasını engelleyen bu karar değil midir?" sözleriyle tepki gösterdi.

 

Açıklama, sloganlar ile sona erdi.

 

MALATYA

 

Malatya'da da aralarında KESK, HDP, EMEP, PSAKD'ın da bulunduğu kimi siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Birleşik Metal-İş Sendikası'nın aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu'nca 60 gün ertelenmesini protesto etti. Merkez PTT binası önünde bir araya gelen kurum yönetici ve üyeleri, üzerinde "Bu grev hepimizin! Metal grevi yasaklanamaz" yazılı pankart açıp, "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganı attı. 

 

Kurumlar adına açıklama yapan Emek Partisi İl Başkanı Kemal Gültekin, Metal İş'in aldığı grev kararının yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla sermayeden yana olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Gültekin, "Bu yasaklama kararı hükümetin işçiyi değil patronlarının çıkarını öncelikle gördüğünün ispatıdır. Eğer metal grevi hepimizin greviyse, bu grev yasağını boşa çıkarma mücadelesi de hepimizin mücadelesidir" diye konuştu. Açıklama alkış ve atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

 

ELAZIĞ

 

Elazığ'da da EMEP üyeleri parti binaları önünde Metal-İş grevine dönük engellemeyi kınadı. Taşıdıkları "İşçiler grevdeyken daha güvendeyiz" ve  "Metal işçisi bitti demeden bu grev bitmez" yazılı dövizlerle engellemeyi protesto eden partililer, yine sık sık "İşçi düşmanı hırsız AKP", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Metal grevi yasaklanamaz," sloganları atarak, Hozat Garajı'na kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından açıklama yapan İl Başkanı İsmet Kalkan, işçilerin çok küçük bir talebinin bile hükümeti rahatsız ve tedirgin ettiğini söyledi. 

 

Grev kararının hükümetçe yasaklanmasının hükümetlerin patronların tarafını tuttuğunun en büyük kanıtı olduğunu söyleyen Kalkan, grevin yasaklanması kararı karşısında duracaklarını söyledi.

DİHA