Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 31-01-2015 12:42   Güncelleme : 31-01-2015 12:42

KARAYILAN ŞİMDİ KOBANÊ İNŞA ZAMANI

KARAYILAN ŞİMDİ KOBANÊ İNŞA ZAMANI

KARAYILAN ŞİMDİ KOBANÊ İNŞA ZAMANI

 

Tarihi Kobanê zaferinin coşkusu sürerken, kentin inşası için de kollar sıvandı. Kobanêlilere, 'Dönün ve inşaya başlayın' çağrısı yapan Karayılan, Kürdistan'a da 'Desteği büyütün ve inşaya katılın' dedi

 

GERİ DÖNÜN, İNŞAYA BAŞLAYIN, KÜRDİSTAN’I KURTARIN

 

Kürdistan’ın dört parçasındaki gençlere, “Kobanê’de yeni bir tarih yazılıyor. Bu kutsal zafere katılın. Tüm dünya Kürt gençlerinin, Kürt kızlarının, Kürt oğullarının direnişine tanık olsun” sözleriyle seslenen PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Kobanê zaferinde emeği olan herkesi kutladı. Ronahi Tv’ye konuşan Karayılan, Kobanê’nin zaferinin kesinleşmesi için tüm Kürtlerin ve uluslararası güçlerin desteğinin devam etmesi gerektiğini belirtti. Zaferin kolay kazanılmadığını hatırlatan Karayılan, “400’den fazla kahraman şehit düştü. Yaklaşık 1300 kişi de yaralandı. Büyük ve fedai tarzda bir savaş yürütüldü. Bu savaşta birçok kahramanlık destanı gerçekleşti. Bu gün başarılı bir sonuç varsa o destanların sonucunda oluşmuştur. Bu kahramanlık destanını yazan kız ve erkekler onurla şehitler kervanına katılan bu şehitleri, Şehîd Gelhat, Diyar, Zozan, Êrîş, Destîna ve Arîn’lerin şahsında anıyor, anıları önünde eğiliyorum. Onlara verdiğimiz sözü tekrarlıyoruz” dedi.

 

Kollektif bir savaştı

 

Karayılan, YPG/YPJ savaşçıları, pêşmerge güçleri, Burkan El Fırat savaşçıları, sol-sosyalist-demokrat çevreleri, Rojava halkını, sınır direnişçilerini, koalisyon güçlerini ve Kobanê zaferinde payı olan herkesi kutlayarak, “Kobanê savaşı kollektif bir savaştı” vurgusunda bulundu. Karayılan, Kobanê’de ortaya çıkan fedai ruhun zemininin 36 yıl önce Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından atıldığını belirterek, “Bunun için bu değerli günlerde bu başarıyı Rêber Apo’ya kutluyoruz” dedi.

 

İnşaya başlayın

 

Kobanêli gençelere, “kentinize geri dönün ve inşaya başlayın” çağrısı yapan Karayılan, “Gelin köyleri kurtarıp savunun ve inşa edin. Özellikle Kobanê’nin gençleri ne Kuzey, ne de Güney Kürdistan’da durmalıdır. Bundan sonra dışarıda duran gençler hayırsızdır. Topraklarına geri dönsünler, orada yaşamı kursunlar. Çünkü artık genel bir hamle başlamış durumda. Belli ki hamle üç koldan başlatılmıştır. Cephe genişliyor, çok sayıda çalışana ihtiyaç olacak. Kobanê ve Rojava Kürdistanı’nın tüm geçlerinin Kobanê’ye gitmeleri gerekiyor. Bu son zafer hamlesine katılmalıdırlar” şeklinde konuştu.

 

 

Kobanê’den sonra Şengal

 

Karayılan, “Artık Kürt halkının birbirini sahiplenmesi ile Kürt halkında uluslaşma gelişiyor. Kürdistan’da birçok yerde toplu katliamlar gelişiyor ancak bu düzeyde birbirini sahiplenme gelişmiyordu. Ancak Kobanê ve Şengal ile alınan tavır ve tutum Kürt uluslaşmasının seviyesini gözler önüne sermektedir. Kürt halkı hem Şengal’i hem de Kobanê’yi sahiplendi. İşte Kobanê kurtuldu. Şengal’in kurtuluş hamlesi de sürüyor” dedi.

 

 

Tüm Kürdistan kurtarılmalı

 

 

“Birleşik ve ulusal bir ruh ile Kürdistan’ın tüm bölgeleri kurtarılmalı ve savunulmalıdır” diyen Karayılan şunları söyledi: “Kobanê, Kürt devriminin hakikatini ispatladı. Birçok güç Kobanê’nin düşmesini istiyordu. Ama düşmedi. Burada insan iradesi hangi düzeyde direnebileceğini gösterdi. Böylece Kobanê savaşı, Kürt halkının onur ve şeref savaşı oldu. Hem demokratik bir Suriye için örnek olacak hem de Kürt ulusu için büyük gelişmeleri kendisiyle yaratacaktır. İşte bunun için Kobanê direnişi, ulusaldır, insanidir, demokrasi ve özgürlüğün direnişidir. Karayılan sözlerini “Bijî berxwedena Kobanê” ve “Bijî berxwedana gelê Kurd” sözleriyle noktaladı.