GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-02-2015 09:37   Güncelleme : 06-02-2015 09:37

Topraklarını işgal eden şirketin önüne hendek kazdılar

Topraklarını işgal eden şirketin önüne hendek kazdılar

Topraklarını işgal eden şirketin önüne hendek kazdılar

(DİHA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Alçık köyü sakinleri, topraklarını işgal ederek petrol çıkaran Fransız şirket aleyhine açtıkları davayı kazanmalarına rağmen şirketin faaliyetlerime devam etmesi ve kolluk güçlerinin de buna engel olmaması üzerine sözkonusu petrol sahasının girişine hendek kazarak çalışmaları durdurdu. 

 

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Alçık köyü sakinlerinin başı, uzun yıllardır topraklarını işgal ederek petrol çıkaran Fransız şirketi NV TURKSE PERENCO ile dertte. İşgal edilen arazide açılan 20'ye yakın kuyudan petrol çıkararak haksız kazanç sağlayan şirketin petrol attıklarını olduğu gibi doğaya bırakarak verdiği zararın yanı sıra kazılıp sonrasında kapatılmayan kuyular nedeniyle de köylülerin anlatımlarına göre çok sayıda hayvan telef oldu. 

 

Uzun süredir topraklarını işgal edip, doğalarına zarar veren şirkete karşı hak mücadelesi yürüten arazi sahipleri, en son başvurdukları Diyarbakır 1. İdare Bölge Mahkemesi'nin şirket aleyhine "yürütmeyi durdurma" kararı vermesi ile birlikte rahat nefes aldı. Mahkeme kararında, "şirketin köylülerin arazilerini işgal etmesinin araziyi kamulaştırma amaçlı olduğu ve bu kamulaştırma işlemi ile birlikte köylülerin mülkiyet hakkınım kısıtladığı, bu kısıtlamanın ise telafisi imkansız zararlara yol açacağı" vurgulandı. 

 

Mahkeme ve savcılık kararı yerine getirilmedi

 

Ancak mahkemenin verdiği bu karar, göre bölgesinde bulunan Jandarma tarafından uygulanmayınca şirket faaliyetlerine devam etti. 

 

Bunun üzerine ise arazi sahipleri, mahkemenin verdiği kararın uygulanarak şirketin topraklarını terk etmesi için kararı uygulanması talebiyle savcılığa başvurdu. Savcılığın da mahkemenin verdiği kararın uygulanması yönünde talimat vermesine rağmen şirketin faaliyetlerine yine de engel olunmadı. 

 

Faaliyeti durdurmayan jandarma hak sahiplerini durdurdu

 

Hem mahkeme hem de savcılık kararının uygulanmaması üzerine arazi sahipleri ellerinde mahkeme kararı ile birlikte bugün petrol sahasına geldi. Çalışma sahasının etrafını çevreleyen sac duvarı yıkmak isteyen hak sahiplerine, bölgeye gelen jandarma görevlileri engel oldu. 

 

Şirket sahasının önüne hendek kazıldı

 

Jandarmanın engeli ile karşılaşmalarına rağmen arazi sahipleri, çalışmaları durdurmak amacıyla beraberlerinde getirdikleri iş makinesi ile şirketin girişlerine hendek kazdı.

 

'Kamulaştırma' yalanı

 

DİHA'ya konuşan hak sahiplerinden Bedirhan Çetinkaya, 3 yıldan bu yana topraklarını haksız bir şekilde işgal eden PERENCO firması ile mücadele ettiklerini söyledi.

 

Aralarında herhangi bir anlaşma bulunmamasına rağmen şirketin yıllardır arazilerini kaymakamlık, valilik ve bakanlığın usulsüz kararları işlettiğini dile getiren Çetinklaya, "Şirket, arazilerimizi kamulaştırma yoluna da gitti. Ancak usulsüz şekilde yaptıkları kamulaştırma kararı da iptal oldu. 'Yürütmeyi durdurma' kararı alınması sonrasında şirket yargının kararını çiğneyerek çalışmalarına devam ediyor" diye konuştu. 

 

Bakanlar Kurulu onayı olmadan topraklarının kamulaştırılamayacağını belirten Çetinkaya, yargı kararlarının çiğnendiğini kendilerinin bu karar üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını, fakat savcılık kendi lehlerine verdiği kararının da yerine getirilmediğini ifade etti. 

 

'Feodal güçlerle tehdit edildik' 

 

Yürütme mekanizmasının yargının kararını tanımadığını belirten Çetinkaya, elinde mahkeme kararları olmasına rağmen şirketin yanına kaymakamlık, jandarma ve valiliği alarak korsanvari bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Çetinkaya haklarını aradıklarında ise tehditlere maruz kaldıklarını paylaştı. Çetinkaya, "Araya feodal güçleri koyarak üzerimize saldırıyorlar. Beni ve ailemi tehdit ediyorlar. Bize 'Başınıza taş düşebilir, ayağınız kayar çukura düşersiniz' şeklinde tehditler ediyorlar. Karar var bizi tehdit etmeye kalkmasınlar. Burası bizim topraklarımız gerekirse öz savunmamızı yapacağız. Kimseyi topraklarımıza koymayacağız" dedi. 

 

Çetinkaya, yargı kararına rağmen şirketin çalışmalarına devam etmesi durumunda burada olacaklardan devletin mülki amirlerinin sorumlu olacağını da ifade etti. 

 

'Toprağıma ağaç dikip, ekeceğim'

 

Şirketin çalışmalarının doğayı kirlettiğini, köylerinde bu kirlilikler nedeniyle insanların kanser hastalığına yakalanarak hayatlarını kaybettiğini dile getiren Çetinkaya, bunun raporlar ile kanıtlandığını ileri sürdü. Yine toprağın verimliliğin de bu çalışmalardan kaynaklı yok olmaya başladığını belirten Çetinkaya, artık işgale izin vermeyerek, arazisine ağaç dikip ekeceğini vurguladı.