KADIN
Giriş Tarihi : 11-02-2015 15:39   Güncelleme : 11-02-2015 15:39

Arınç: Çözüm sürecinde kararlıyız

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, çözüm sürecinde hükümetin kararlı olduğu ve gereken her şeyi yaptığını savunarak, "Eğer karşımızdaki muhataplarımız HDP ise HDP'nin de bu süreç içerisinde yapması gerekenler vardır, yapmaları gerekir, bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Arınç: Çözüm sürecinde kararlıyızBakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, çözüm sürecinde hükümetin kararlı olduğu ve gereken her şeyi yaptığını savunarak, "Eğer karşımızdaki muhataplarımız HDP ise HDP'nin de bu süreç içerisinde yapması gerekenler vardır, yapmaları gerekir, bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen çözüm süreci toplantısına ilişkin, "Dünkü görüşmemizin özetini söylemem gerekirse hükümet adına çözüm sürecinde yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz, yapacağız, bunda kararlıyız. Eğer karşımızdaki muhataplarımız HDP ise HDP'nin de bu süreç içerisinde yapması gerekenler vardır, yapmaları gerekir, bekliyoruz. Bizim açımızdan olumsuzluk yok. Silah bırakmaya yönelik talep olacaksa süreç içerisinde göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili aday adaylığına ilişkin soruya ise "Bu kriz değildir, kriz sayılmaması gerekir. Bu tartışmalar artık dünde kalmıştır" dedi. Fidan'ın artık milletvekili adayı olduğunu belirten Arınç, "Dolayısıyla bu konunun tekrar tartışılması, tekrar gündemde tutulmasının hiçbir faydası yoktur. Sayın Başbakanımızın takdiri söz konusudur. Onun takdirinin söz konusu olduğu bir yerde de artık hiçbirimizin yorum yapmasına gerek bulunmamaktadır" dedi.

Katlamalı harç sorununa ilişkin de açıklama yapan Arınç, "Lisans öğretiminde hukuk 4 yıldır, tıp 6 yıldır. 4-5 ve 6 yıllık programlarda harç almıyoruz. Bundan sonra da alınmayacak. Ancak zamanında bitiremeyen öğrencilerden normal öğretim için artırımsız olarak katkı payı alınacaktır. Lisansüstü programlarda da yine artırımsız katkı payı alınacaktır. Eğer artırımlı ücret alındıysa normal katkı payı dışındaki ücreti öğrenciye iade edeceğiz" dedi.

(dn/fç)