KADIN
Giriş Tarihi : 14-02-2015 12:41   Güncelleme : 14-02-2015 12:41

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu tarafından Şanlıurfa'da tarım işçilerinin sorunları konulu çalıştay düzenlendi.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

  GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Şanlıurfa'nın en çok göç veren illerin başında geldiğini hatırlattı.

Güvenç, mevsimlik işçilerin ekmek mücadelesi için başka illere gittiğini ve bunun topluma getirdiği çok yönlü bir bedeli olduğunu söyledi.

 Çocukların ve kadınların bu durumdan en fazla olumsuz etkilenen kesim olduğunu aktaran Güvenç, bu konuda başlatılan çalışmaların olumlu sonuçlanmasını arzuladığını belirtti.

"Türkiye Cumhuriyeti mevsimlik işçilerini sorunlarını meclis düzeyinde çözüme kavuşturuyor. Uzun zamandır mevsimlik işçilerle ilili çalışma yapılıyor. Onların barınmaları ile ilgili ödenekler ayrılıyor. Biz gerek önceki görev yaptığımız Manisa'da gerekse de Şanlıurfa'da bu konuda belirli adımların atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bu sorun ülkemiz için hala önemini korumaktadır. Bugün biliyoruz ki Türkiye'de Şanlıurfa'da nüfusun önemli bir bölümü yaşadıkları yerde iş bulup çalışma yerine başka illire çalışlaya gitmektedir. Ağır sayılacak şartlarda ekmek mücadelesi vermektedir. bunun çok yönlü topluma getirdiği sorunlar ve bedeller vardır. çocuklar okula geç başlamaktadırlar, okuldan erken ayrılmaktadırlar. Ve bu anlamda komiyon üyelerimiz takdir ederler ki bunun en yoğun yaşandığı il Şanlıurfa'dır. Umut ediyorum ki bu konuda baylatılan çalışmalar olumlu semerler verir. En büyük potansiyelimiz en büyük gücümüz olan gençlerimizin geleceği ile doğrudan ilgili olan bu konuda çok daha somut çok daha olumlu adımlar atılır."

Komisyon Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ise TBMM'de gurubu bulunan bütün siyasi partilerin ortak girişimiyle TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu'nun kurulduğunu anımsattı.

Kaçar, mevsimlik tarım işçilerinin probleminin yalnızca çalışma hayatını ilgilendiren bir sorun olmadığını aktararak, "Bu konu işçi kelimesinden dolayı eğer bir çalışma hayatı problemi olarak görülürse bu konuda en büyük hatayı yapmış oluruz. Bu mesele çalışma hayatının çokta ötesinde bir toplumsal meseledir hatta bazı noktalarda toplumsal mesele olmaktan çıkıp insani bir mesele haline dönüşmüştür" dedi.

 

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise komisyonun ülke için kanayan yara durumundaki bir konuyu ele aldığını ifade ederek, bu konuyla ilgili önceki dönemlerde de çalışmalar yapıldığını ve ciddi atılımlar atıldığını söyledi.

Çalıştaya komisyonda bulunan milletvekillerinden AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları, AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, AK Parti Mersin Ahmet Tevfik Uzun ile HDP İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, ilgili kurum yetkilileri ve mevsimlik tarım işçileri katıldı.