SİYASET
Giriş Tarihi : 28-02-2015 13:38   Güncelleme : 28-02-2015 13:38

DBP ve HDP Birecik'te Muhtarlar ile biraraya geldi

Urfa’nın Birecik ilçesinde Demoktatik Bölgeler Partisi DBP ve Halkların Demokratik Partisi HDP İlçe Örgütleri ve DBP Belediye meclis üyeleri Mahalle muhtarları ile bir araya gelerek 1 Yıllık faaliyet raporlarını açıkladı

DBP ve HDP Birecik'te Muhtarlar ile biraraya geldi

Birecik Ticaret ve Sanayi Odasındaki Konferans Salonunda yapılan toplantıda DBP ve HDP Birecik ilçe eş başkanları ve yöneticileri ile DBP Belediye meclis üyeleri mahalle muhtarları ile bir araraya gelerek bir yıllık faaliyet raporlarını açıkladı. Genel olarak mahallelerin temel sorunlarının tartışıldığı toplantıda konuşan DBP Belediye meclis üyesi Aliye KIZILDAMAR, 11 aylık süre zarfında sürekli ilçenin ve mahallellerinin temel sorunlarını meclise sunuyoruz çözüme kavuşması için büyük çaba sarfediyoruz fakat üye sayımız azınlık durumunda olduğundan dolayı çoğu zaman Akp li meclis üyeleri çalışmalarımızı engellediğini belirtti. Kobane direnişine değinen KIZILDAMAR, Birecik’in de kobane direnişinde rolünün önemli olduğunu ilçelerindede binlerce Kobanelinin kaldığını belirtti. Birecik ilçesinin temel alt yapı sorunları için meclise önergeler verdiklerini fakat dikkate alınmadığını belirten KIZILDAMAR amaçlarının halkımıza en iyi şekilde hizmet etmek istediklerini, ilçenin bulunan konumunda Fırat nehrinin yanı başında olmasına rağmen su sorunun halen birçok yerde devam ettiği, birçok mahallede su sorunundan dolayı farklı yerlerden suların mahalleye tırlarla geldiğini belirtti, tüm bu sorunlara rağmen karşılarındaki iktidar belediye sorunları çözmek istemeyen bir zihniyete sahip, kendilerinin birçok sorun için belediyeye başvurduklarını fakat belediye kendilerini büyükşehire yönlendirdiğini büyükşehirinde ilçeye yönlendirdiğini belirten KIZILDAMAR nedense kimsenin sorunları kendi sorunları saymadığını belirtti. 11 aylık belediye meclisi toplantısına katıldıklarını fakat Akp’li Birecik belediye başkanının bu toplantıların sadece bikaçına katıldığını ve ilçenin temel sorunlarını dikkate almadığını belirtti. Mahalle köy yollarının düzeltilmesi için önerge verdiklerini fakat yollarında büyükşehirin yaptığını söylediler. Toplantıda söz alan muhtarlarda mahallelerine hiçbir hizmet yapılmadığını verilen sözlerin lafta kaldığını belirterek öğrencilerin çamurlu göletli yollardan okullarına gittiğini söyledi. Muhtar oldukları halde daha muhtarlık bürolarının bile olmadığını ve zorluk çektiklerini kaydeden muhtarlar mahallerde genel ve ortak olarak sorunların su elektrik alt yapı olduğunu camiilerde imam ve lojman sorunlarının olduğunu belirttiler.

Daha sonra yine konuşan DBP Belediye meclis üyesi Aliye KIZILDAMAR, seçildikleri ilk ayda tüm mahalleler için Yol, yollarda yön tabelası, elektrik, köy tabelaları için önerge verdiklerini fakat hiçbir olumlu gelişme olmadığını belirtti. Akp li Birecik ve Urfa belediyesinin hizmeti kendilerine zor gördüklerini görevleri olan hizmeti yapmamak için sürekli oyaladıklarını belirten KIZILDAMAR hiçbir şekilde bir önergelerine olumlu yanıt gelmediğini kaydetti. Söz alan DBP İlçe eş başkanı Hasan YILDIZ toplantıya katılan tüm muhtarlara teşekkür ederek, kim bulunduğu yerin Belediye başkanı olmuşsa hizmet etmek zorunda olduğunu eğer yapmıyorsa bunun için sonuna kadar haklarını arayacaklarını belirtti. Toplantı uzun süre sorunların nasıl çözülebileceği gibi karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.
Haber-Foto: İBRAHİM HALİL DODANLI