SİYASET
Giriş Tarihi : 08-04-2015 09:23   Güncelleme : 08-04-2015 09:23

Polis provoke etti, DBP barıştırdı

Polis provoke etti, DBP barıştırdı

Polis provoke etti, DBP barıştırdı

 

 

 

 Van'da polis tarafından ajanlaştırıldığı iddia edilen bazı gençlerin, Karşıyaka Mahallesi'nde durduk yere gerçekleştirdiği eylem ve polisin müdahale etmesi sonucu gençlerin aileleri arasında yaşanan kavga, DBP tarafından barışla sonlandırıldı. 

 

Van'ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi'nde son günlerde sık sık yüzü maskeli ve kim olduğu anlaşılamayan kişiler tarafından yapılan sokak eylemleri sonrası mahallede yaşayan Sezer ve Gür aileleri arasında yaşanan kavga sonucu başlayan husumet DBP'nin girişimleri sonucu sonlandırıldı. 5 Nisan Pazar günü yaşanan sokak eyleminde yaşanan kavgayı ayıran Karşıyaka Mahallesi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, olayda kavgaya karışan iki aileyi bir araya getirerek barıştırdı. Karşıyaka Dernek Binası'nda yapılan barış törenine ailelerin ileri gelenleri ve DBP'li yöneticiler katıldı. 

 

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan DBP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Ökkeş Kava, Kürdistan'da son zamanlarda yaşanan ulusal birlikten hazzedemeyen kimi çevrelerin geçmişte olduğu gibi yeni provokasyonlar peşinde olduğunu dile getirdi. Kava, "Genel seçimler öncesi polis tarafından ajanlaştırılmış gençler sokaklara sürülüyor. İşyerleri sağlık ocakları gibi toplumun ortak değerleri olan yapılara saldırılıyor. Provokasyonlar yaratılarak aileler birbirlerine kırdırılmaya çalışılıyor. Polisin bu politikaları seçim öncesi ortalığı karıştırmak, HDP kitlesinin partiden soğutmaktır" dedi. 

 

Mahalle meclislerinin büyük çabası ile provokasyonun deşifre edildiğini belirten Kava, halkı provokasyonlara karşı duyarlı olmaya çağırdı. 

 

Konuşmaların ardından aileler el sıkışarak barıştırıldı. Burada Gür Ailesi adına konuşan Yusuf Gür, "Kürdistan'da yıllardır devlet eliyle Kürt halkı birbirini katlediyor. Devletin kirli politikaları bizi karşı karşıya getiriyor. Yıllardır bitmeyen polis oyunları mahallemizde bir kez daha hayat buldu. Kürt halkının kazanımlarını hazmedemeyen devlet bu tür yollarla bizi birbirimize düşürerek olası provokasyonlara zemin hazırlıyor. Bizler bugün bir araya gelerek bu oyunları boşa çıkarttık. Tüm ailelerin bu oyunlara gelmemesi konusunda uyarıyoruz. Gençlerimize sahip çıkalım, polisin ajanlaştırmasına ve kullanmasına izin vermeyelim" dedi.