SİYASET
Giriş Tarihi : 22-04-2015 16:16   Güncelleme : 22-04-2015 16:16

'Yeni Yaşam' çağrısı dalga dalga büyümeye devam ediyor

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Yeni Yaşam" çağrısı ile kent kent, köy köy sürdürdüğü seçim çalışmaları devam ediyor. Hatay'da Arap halkıyla, Midyat'ta Süryanilerle, Çüngüş'te Türkmenlerle biraraya gelen milletvekili adayları, halktan büyük ilgi gördü.

'Yeni Yaşam' çağrısı dalga dalga büyümeye devam ediyor

SİLOPİ 

 

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Avaşin Mahallesi'nde, seçim çalışmaları kapsamında HDP seçim bürosunun açılışını gerçekleştirildi. Açılışa HDP ve DBP'li yöneticilerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açılışın düzenlendiği alana, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri, KCK, YPG bayrakları ve HDP flamaları asıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından açılış gerçekleştirildi. Açılışın ardından yerel sanatçıların seslendirdiği müzikler ile yurttaşlar halaya durdu. 

 

DERSİM 

 

HDP Dersim İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Hozat ve Pertek ilçelerinde seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa HDP Dersim Milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Demokratik Halklar Federasyonu (DHF), Partizan, ESP ve EMEP üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Pertek ilçesinde gerçekleşen açılışta konuşan HDP Milletvekili adayı Önlü, HDP için sadece genel seçimlerin kazanılması değil, HDP'nin bu süreçte tüm halkların özgürlüğünü teşkil ettiğini söyledi. HDP'nin sadece Türkiye ve Kürdistan gündeminde değil emperyalist güçlerin gündeminde de olduğunu belirten Önlü, "HDP'nin siyasi bir kimliği var. Yerelde de karşılığını bulan bir parti. Seçim beyannameleri açıklandı. Diğer tüm partilerin tek ortak noktası, güçlü bir devlet kurmak. Biz ise güçlü bir toplum oluşturmak istiyoruz. İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan, Baba Erdal, Deniz Gezmiş ve ismini sayamadığım birçok devrimcilerin ideallerini gerçekleştirmek için onlar bedenlerini, bizlerde kararlılığımızı ortaya koyuyoruz" dedi.

 

Birliğin olmadığı yerde başarısızlığın olduğunu ifade eden HDP Milletvekili adayı Şahin ise yıllardır Türkiye'de yok sayılanların söyleyecek çok sözünün olduğunu belirtti. Şahin, "Toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor. Biz kadınlar artık eşitlik istiyoruz. Kendi sorularımızı kendimiz çözmek istiyoruz" diyerek, kadınların artık evlere kapatılıp çamaşır, bulaşık yıkamak istemediğini aktardı. Şahin, "Halkı tek kimliğe, tek cinse, tek dile zorlayanlara karşı gelinecek. Söz yetki ve karar yerellere aittir. Halkı tek sayanları HDP süpürüp geçecektir" diye konuştu. 

 

Konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde büro açılışı gerçekleştirildi. Ardından Hozat ilçesinin büro açılışı da kitlesel katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. 

 

SİVEREK

 

HDP Urfa Milletvekili adayları Leyla Güven ve Gülcan Avcı, Siverek ilçesinde seçim çalışması yürüttü. Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden HDP'liler, hastalar ve hasta yakınları ile görüşüp "geçmiş olsun" dileklerinde bulundu. Daha sonra yerel basını ziyaret eden adaylar, tekstil işçilerine de konuk olarak, destek istedi. HDP'liler yoğun ilgi ile karşılandıkları Kanlıkuyu Parkı’nda ise kadın şölenine katıldı. Güven, burada kadınlara seslenirken, partilerinin kadına değer vererek kadını Türkiye'de görülür hale soktuğunu söyledi. Güven, "Beyannamemizin yarısını kadınlar oluşturdu. Eşit sayıda temsiliyet bulduk. Yüzde 50 olan bizler hem kendimizi hem toplumu özgür kılacağız" dedi.

 

İSTANBUL 

 

HDP İstanbul 3'üncü bölge adayı Ali Kenanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği'ni (PSAKD) ziyaret etti. HDP Güngören yöneticilerinin de eşlik ettiği ziyarette, dernek yöneticileriyle selamlaşan Kenanoğlu, HDP'nin seçim bildirgesinden örnekler vererek sistemin özellikle Aleviler üzerindeki dayatma ve baskılarını arttırdığını belirtti. Kenanoğlu, eşit, özgür kardeşçe bir yaşam için HDP’ye destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

İZMİR 

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir’deki milletvekili adayları seçim çalışmalarındaki tempoyu arttırdı. Milletvekilleri adayları Ertuğrul Kürkçü, Pınar Aydınlar, Bayram Ercan ve Hülya Güngör Buca’daki Otosanayi bölgesinde çalışan esnafı ziyaret etti. Esnafın yoğun ilgisi ile karşılaşan adaylar, HDP’nin seçim bildirgesi üzerine fikir alışverişinde bulundu. HDP İzmir Milletvekili adayları Semra Uzunok, Müslüm Doğan, İbrahim Akın ve Hamdi Öztürk ise HDP Dikili İlçe örgütü yöneticileri ile ilçe binasında bir araya geldi. Ziyarettin ardından milletvekili adayları Dikili ilçe esnafını ziyaret ederek, HDP’nin yeni yaşam politikasını anlatan bildiriler dağıttı. HDP’nin İzmir’deki seçim çalışmaları aksam saatlerinde seçim bürosu açılışları ile devam edecek. 

 

ARDAHAN 

 

HDP Ardahan Milletvekili adayları Arzu Moco ve Taşkın Aktaş, Göle (Merdinik) ilçesinde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Soğuk havaya rağmen çok sayıda yurttaşın katıldığı açılışta konuşan Moco, mevcut siyasetin Göle'yi herhangi bir yere getirmediğini, aksine geriye götürdüğünü belirtti. Yıllarca devam eden okul, hastane inşaatlarının yıllardır bitemediğini, yolların adeta köstebek yuvasını andırdığını ve halkın şehir merkezinde bile çamurlu yollarda yürümekten zorlandığını ifade eden Moco, HDP olarak halkın yaşadığı bu sorunlara çözüm olacaklarını söyledi. Moco'nun konuşmasına karşılık yurttaşlar "Bizler HDP" diye slogan attı. Ardından coşkuyla seçim bürosunun açılışı gerçekleştirilirken, çalınan müzikler eşliğinde yurttaşlar halay çekti. 

 

Açılışın ardından Moco ve Taşkın, köy ziyaretlerinde bulundu. 

 

MALATYA

 

HDP Malatya milletvekili adayları seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. HDP Malatya milletvekili adayları Aydın Erdoğan, Perihan Yücekaya, Necdet Bali, Ahmet Akar ve Betül Kurnaz Akçadağ ilçesi ve bağlı belde ve köylerde secim çalışmalarını sürdürdü. Akçadağ'da esnafları ziyaret ederek, seçim bildirgesini anlatan adaylar, 8 Haziran'da "Yeni yaşam''a uyanmak için HDP'ye destek istedi. Esnaf ziyaretlerinin ardından köy kahvelerinde çiftçilerle bir araya gelen adaylar, yaptıkları konuşmalarda HDP'in aynı zamanda üretici köylü partisi olduğunu dile getirdi. Malatya'nın başlıca geçim kaynağını olan kayısıya hak ettiği değerin verilmediğini belirten Aydın Erdoğan, köylünün emeğini görmezden gelen sisteme karşı HDP'nin seçim programını anlatarak üretici köylünün kooperatifleşmesinin önünü açacak partinin HDP olduğunu söyledi.

 

ADANA 

 

Seçim çalışmaları kapsamında Adana’ya gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Adana’da halkla buluştu. Adana havaalanında HDP yöneticileri ve yüzlerce yurttaş tarafından karşılanan Yüksekdağ, İmamoğlu ilçesinde bulunan HDP binasının açılışı için konvoy şeklinde yola çıktı. Yol güzergahı boyunca yurttaşlar zafer işaretleri ile destek verirken, İmamoğlu ilçe girişinde ırkçı bir grup Türk bayrağı açarak provokasyon yaratmak istedi. İmamoğlu ilçesinde yüzlerce kişi tarafından karşılanan HDP konvoyu, ilçe binası önüne geçti. Burada konuşan Yüksekdağ, Çukurova bölgesinin tarım ile uğraştığını, ancak AKP iktidarının tarım politikaları yüzünden çiftçilikle uğraşan binlerce yurttaşın mağdur edildiğini söyledi. AKP’nin ve geçmişteki siyasi iktidarların sürekli savaş ortamında yararlandığını belirten Yüksekdağ, AKP iktidarının da HDP’nin baraj altında kalması için başta Ağrı olmak üzere birçok kentte provokasyonlar yaptığını vurguladı. 

 

‘Büyük insanlık yürüyüşçümüz başladı’

 

8 Haziran sabahı “Büyük İnsanlık” projesini hayata geçireceklerini söyleyen Yüksekdağ, “Bu ülkede barış, eşitlik ve birlik içinde yaşayacağız. Bunda hayatın yükünü omuzlarında taşıyan kadınlarla, dar imkanlar ile hayatını idame etmeye çalışan gençler ile Türkiye’de yaşayan halklar ve inanç gurupları ile Kobanê ve Şengal’de yaşamlarını yitiren gençler ve kadınlar ile başaracağız. Bizi biz yapan değerlerimizdir. Değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. 8 Haziran’da Türkiye’yi değiştireceğiz” dedi.

 

Ardından kısa bir konuşma yapan HDP Adana Milletvekili adayı Avukat Vedat Özkan, HDP’nin Türkiye’de gün geçtikçe büyüdüğünü Adana’da da gümbür gümbür geldiğini söyledi. Konuşmaların ardından HDP İmamoğlu ilçe binasının açılışı yapıldı. Öte yandan HDP konvoyu ilçeden çıkarken toplanan ırkçı bir gurup HDP konvoyuna saldırmak istedi. Halkın müdahale ettiği gurubu polis uzaklaştırdı.

 

ANTALYA

 

Antalya’da HDP milletvekili adayları Saruhan Oluç, Deniz Yıldırım ve Savaş Sezgin Muratpaşa ilçesinde seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi. Ardından Antalya Ziraat Odası’nı ziyaret eden adaylar, burada destek istedi. HDP adaylarını Oda Başkanı Vahap Tuncer ve oda yöneticileri kapıda karşılarken, ziyarette konuşan HDP Milletvekili adayı Saruhan Oluç, “İktidar olmanın yolu kırsal kesimlerde yaşayan halkların kucaklanması ve onların taleplerine yönelik projelerin geliştirilmesidir. HDP hem sivil toplum kuruluşlarıyla hem de yerelle kurduğu sıkı ilişkilerle seçimlerden zaferle çıkacaktır” dedi.

 

Ziraat Odası Başkanı Vahap Tuncer ise HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde elde edeceği başarının Türkiye’nin geleceği adına büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Tuncer, “Bu bağlamda bizler demokrasiden ve emekten yana olan kesimler zaten kabul etmediğimiz darbe barajının da bu vesileyle kırılacağını düşünüyoruz” dedi.

 

MERSİN

 

Mersin’de çalışmalarına hız veren HDP adayları seçim çalışmaları kapsamında mahallerde kadınlar ile bir araya geldi. Toplantılarda konuşan HDP Mersin Milletvekili adayı Çilem Öz, Meclis’te kadınların sesi olacaklarını, HDP’nin oluşturulan kadın beyannamesin de kadınları esas alındığını aktardı. Öz, “Kadınlar yıllardır erkekler tarafından temsil ediliyor artık kadınları kadınlar temsil edecek” dedi. Ardından söz alan diğer kadın vekil aday Şilan Aydın Üzgeç ise kadınların yıllardır ezildiğini ve ötekileştirildiğini söyledi. 

 

Konuşmaların ardından kadınları dinleyen adaylar, kadınlarla seçime ilişkin tartışmalar yürüttü. 

 

HATAY

 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde ise HDP seçim irtibat bürosu açılışı yapıldı. Açılışa HDP Hatay Milletvekili adayları, HDP il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açılışta konuşan HDP adayı Nihat Eraslan, ilk olarak HDP’nin seçim beyannamesini 12 başlık altında halka anlattı. HDP’nin, halkların tek partisi olduğunun altını çizen Eraslan, demokratik çözüm sürecinin, yine Kürt, Arap, Alevi ve diğer tüm halkların kurtuluş adresinin HDP olduğunu ifade etti. Ardından söz alan HDP milletvekili adayı Şefik Fırıncıoğlu da halka Arapça seslendi, HDP’nin, anadil hakkının ve Alevilerin sorunlarının çözüm adresi olduğunu söyleyen Fırıncığlu, “O baraj yüzde 15 de olsa yıkılacak” dedi.  

 

Konuşmaların ardından seçim açılışı yapıldı.

 

BİTLİS

 

Bitlis’te HDP milletvekili adayları seçim çalışmalarına hız verdi. HDP Bitlis Milletvekili adayı Zeynel Omay, Mutki’ye bağlı Yalıtaş (Çemebelal), Göstepe (Çemebilal), Özenli (Maxluolan) köylerini ziyaret etti. Köy halkıyla sohbet eden Omay, AKP’nin Bitlis’te geçim kaynağı olan Tekel fabrikasını kapattığını hatırlatarak, “Sizi ekmeksiz bırakandan, açlığa sürükleyenlerden hesap sormak istiyoruz, hakkınızı aramak istiyoruz” dedi. 

 

GÜROYMAK

 

HDP Bitlis Milletvekili adayı Mizgin Irgat, seçim çalışmaları çerçevesinde Güroymak’a (Norşên) bağlı Günkırı (Kotni) beldesi ve köylerinde kadınlarla toplantı alarak, ilçe merkezinde bulunan tekstil fabrikasını ziyaret etti. Ziyarete HDP ve DBP'li yöneticiler ve KJA üyeleri de katıldı. Belde ve köylerde kadınların yoğun ilgisiyle karşılaşan Irgat kadınlar ile toplantı aldı. Sonrasında ilçe merkezindeki tekstile gelerek çalışanlar ziyaret eden Irgat, burada kısa bir konuşma yaptı. Emeğin karşılık bulmadığı bir ülkede yaşanıldığını kaydeden Irgat, HDP’nin emekten yana olduğunu söyledi. Irgat, "Sizin emeğiniz ile yaşam anlam buluyor. Ama maalesef emeğin sömürüldüğü yok sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. En büyük sömürü de devlet tarafından yapılmaktadır. Biz HDP olarak emekten yana olup asıl emekçiler olan sizi partimize destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

 

MARDİN 

 

HDP Mardin adayları seçim çalışmaları çerçevesinde birçok halka, inanca ve kültürlere ev sahipliği yapan tarihi Midyat ilçesinde binlerce yurttaşın katıldığı seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi. HDP Mardin adayları Gülser Yıldırım, Erol Dora, Prof. Dr. Mithat Sancar, Mehmet Ali Aslan ve Enise Güneyli, kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşın katılımı ile esnafları ziyaret etti. İlçe esnaflarının genelini ziyaret eden adaylara, yurttaşlar ve esnaflardan destek sözü aldı. Saatlerce süren ziyaret ardından HDP adayları, Midyat Meydanı’nda bulunan Cizre Caddesi üzerinde görkemli ve farklı kimlik ve inançtan oluşan yurttaşların katılımıyla seçim bürosu açtı. Program öncesi çalınan seçim şarkıları eşliğinde yurttaşlar halaylar çekildi. Adaylar tek tek seçim otobüsü üzerine çağrılarak halkta tanıtıldı. Yurttaşlar sık sık "Bijî Serok Apo" ve "Şehît namirin" sloganı atarak, adaylarını desteklerini sundu. 

 

'Bütün halklar özgür olacak'

 

Mihalemi kimliği ile tanınan HDP Mardin Milletvekili Adayı Mehmet Ali Aslan, halkı Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice selamladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sayesinde bütün kültürleri ve ulusları meclise taşıyacaklarını ifade eden Aslan, azınlıkların ve ezilenlerin üzerinde sürdürülen soykırımlarının hesabını soracaklarını belirtti. 3 gündür Midyat'ta kesilen elektriklere dikkat çeken Aslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sarayının elektriğini sağlamak için Midyat halkının elektriği kesildiğine işaret etti. 

 

Sancar: Duvarları yıktık ve yıkacağız

 

Son olarak konuşan Mithat Sancar da yurttaşları 4 dilde selamladı. Güzel topraklarının, kültürleriyle, renkleriyle, inançlarıyla ve yaşamlarıyla bütün dünyaya örnek olabilecek kadar zengin olduğunu dile getiren Sancar, "Ama bugüne kadar bu zenginliğin yaşamasına ve büyümesine izin vermediler. Bizi her şeyimizden mahrum bırakmak istediler. Halklarımız ve inançlarımız arasına duvarlar ördüler. Bu duvarları onlarca yıldır devam eden mücadele sayesinde yavaş yavaş yıkmayı başardık, şimdi ise HDP ile birlikte aralarımızdaki bütün duvarları yıkmak için Ortadoğu ile ve Türkiye halklarıyla el ele yürüyoruz. Bütün duvarları kalıntılarıyla ortadan kaldıracağız. Bütün halklar kendi öz kimlikleriyle özgürlükler içinde yaşacağız" dedi.  

 

Konuşmaların ardından adaylar ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri, seçim bürosunun kurdelesini keserek, açılış gerçekleştirdi. 

 

Mardin adayları buradan Süryani yurttaşların örgütlendiği Seyfo Komitesi'nin, Süryani halkına yönelik soykırımın 100'üncü yılı dolayısıyla "100. yıldönüm için 100 saat" sloganıyla Midyat'ta başlattığı açlık grevi eylemini ziyaret etti. Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF) binasında açlık grevinde bulunan Süryaniler, adayları kapıda karşıladı. Ziyarette konuşan SÜDEF Genel Başkanı Evgil Türker, 3 gündür kendilerine verilen destekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

 

‘Bütün zulümler 1915’in labarotuvarında pişirildi’

 

Ziyarette konuşan Mithat Sancar ise 1915’te gayrı müslüm halklara yapılan büyük soykırım olduğunu vurgulayarak, bu topraklara dökülen milyonların kanı diğer ölmeyenlerin vicdanlarını kirletildiğini söyledi. Gülser Yıldırım da kardeşliğin hiç bir zaman hükümetlerin söylediği laflarla değil eşitlik hukukuna ve özgür yaşam kimliğine dayanarak kardeşçe yaşanabileceğini dile getirerek, “Bize halkların nasıl bir arada yaşacağına dair bu inancı ve paradigmayı bize öğretin Kürt halk önderine binlerce selam gönderiyoruz” dedi. 

 

Dört Kürt yurttaş greve başladı

 

Konuşmalardan sonra ziyaretçilerden DBP Midyat İlçe Eş Başkanı Nilgün Toprak, HDP İlçe yöneticisi Kadri Çelik, DBP Midyat Belediye Meclis üyesi Cemal Bektaş ile Gercüş Belediye eski Başkanı ve MARSU Midyat İlçe Müdürü Esat Üner, Süryani yurttaşlara katılarak, açlık grevine başladı. 

 

Açlık grevi eyleminin Cuma günü yapılacak yürüyüş ile sonlandırılacağı belirtildi. 

 

ÇÜNGÜŞ

 

HDP Diyarbakır Milletvekili adayları, genel seçim çalışmaları kapsamında kent geneli ve ilçelerinde başlattığı seçim çalışmalarına devam ediyor. HDP Diyarbakır il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu Diyarbakır Milletvekili adaylarından Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Edip Berk, Çüngüş ve köylerinde esnaf ve köy ziyaretlerinde bulunarak yurttaşların sorunlarını dinledi. Çüngüş'te ilk olarak esnafları dolaşan adaylar ardından Balcılar (Reşo Eylo) ve Aydınlar köylerini ziyaret etti. Aydınlar köyünün sokaklarında halkla selamlaşan adaylar, köy kahvesinde köylülerle görüştü. HDP Çüngüş ilçe yönetiminde yer alan ve Türkmen olan Cuma Koçyiğit, köylülere HDP'de yer almasının sebebini yıllarca ezilmişliğin, hor görülmenin, inkar ve asimilasyonun son bulması için olduğunu anlattı. İnsanca yaşamak için çalışmalarda olduğunu belirten Koçyiğit, "Ben Türkmen olarak bu halkın arasında yaşıyorum ve hep birlikte insanca yaşamak için HDP'den yana durun kendinize oy verin" dedi. 

 

Ardından Balcılar (Reşo Eylo) köyüne giden adaylar burada köylülerle görüşerek sorunlarını dinledi. 

 

DİHA