Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 02-05-2015 08:21   Güncelleme : 02-05-2015 08:21

KOBANÊ GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLANACAK

Kobani Kantonu Enerji Konseyi, yeniden inşa çalışmaları kapsamında kentin sokaklarını güneş enerjisiyle çalışan lambalarla aydınlatmaya başladı.

KOBANÊ GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLANACAK

 

Kobani Kantonu Enerji Konseyi, Kobani kentinin ana caddeleri ve sokaklarını aydınlatmak için güneş enerjisinden yararlanıyor. Konsey bu amaçla sokaklara güneş enerjisiyle çalışan lambalar yerleştirmeye başladı.

 

KOB-LAMBEYEN-KOLANAN-3

 

Enerji Konseyi Başkanı Mehmûd Ebdî, şimdiye kadar güneş enerjisiyle çalışan 25 lamba getirip denediklerini, bunların kısa zamanda kentin ana caddeleri ve sokaklarına yerleştirilip kentin ayınlatılacağını söyledi.

 

Ebdî, projenin ilk deneme adımı olarak bir sokağa lamba yerleştirdiklerini belirterek “bu da diğerleri gibi güneş enerjisiyle çalçışıyor. Güneş olduğu sürece bataryası şarj oluyor ve güneş batınca da otomotik olarak yanmaya, aydınlatmaya başlıyor. Gerekli görülmedi durumlarda ise lambayı kapatacak bir saortası da var” dedi.

 

Ebdî, önümüzdeki süreçte kentin tüm cadde ve sokaklarına bu lambaları yerleştirmek süretiyle kenti aydınlatacaklarını söyledi.

 

 

KOB-LAMBEYEN-KOLANAN-4KOB-LAMBEYEN-KOLANAN-2