Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 12-05-2015 02:27   Güncelleme : 12-05-2015 02:27

Türk Ordusu Rojava’ya girmeye mi hazırlanıyor iddiası

Cizîr Kantonu’na bağlı Serêkaniyê’nin sınır komşusu olan Ceylanpınar’a özel birlikler sevk edildi. Gece yarısı özel otobüslerle sevk edilen askerler, Ceylanpınar sınırları içinde bulunan mülteci kamplarına yerleştirilen birliklerin sevkıyatı “Rojava’ya savaş açma hazırlığı” olarak değerlendiriliyor.

Türk Ordusu Rojava’ya girmeye mi hazırlanıyor iddiası

 

Türkiye’nin Rojava ve Suriye sınırında tampon bölge oluşturmak için askeri harekat düzenleyeceği yönünde tartışmalar ve CHP’li Gürsel Tekin’in “Türkiye Rojava’ya girecek” iddiaları gündemdeyken Türk ordusundan sınırda tansiyonu  yükselten bir adım geldi.

 

DİHA’dan İbrahim POLAT’ın haberine göre;  Türk ordusu, Cizîr Kantonundaki Serêkaniyê’nin sınır komşusu olan Urfa’nın Ceylanpınar (Serêkaniya Serxet) ilçesine Şırnak’tan getirildikleri öğrenilen yüzlerce özel eğitimli paralı asker sevk etti.

 

Özel birlikler mülteci kamplarına yerleştirildi

 

Mülteci kamplarında kalan kamp sakinlerinden alınan bilgilere göre, 7 Mayıs tarihinde, gece yarısı özel bir otobüs firmasına ait otobüslerle ilçeye getirilen askerlerden 100’ü Ceylanpınar’daki Telhamut Mülteci Kampı’na, 182 asker ise yine Ceylanpınar sınırları içerisinde bulunan fakat idari bakımdan Viranşehir Kaymakamlığı’na bağlı AFAD Viranşehir Çadır Kent Konaklama Tesisi’ne yerleştirildi. Kamplarda sığınmacıların yaşadığı çadırlardan uzak noktalarda kurulan büyük çadırlara yerleştirilen askerler, 7 Mayıs gününden bu yana burada kalmaya devam ediyor.

 

Bu kamplar daha önce de defalarca DAIŞ, El Nusra gibi çetelere eleman yetiştirme ve lojistik destek vermekle gündeme gelmişti.

 

680x680nc-urf-11-05-15-serekaniye-askeri-sevkiyat3

 

Sınırda savaş kaygısı

 

İsminin açıklanmasını istemeyen kamp sakinlerinden Rojavalı bir yurttaş, 7 Haziran’da mecliste istediği koltuk sayısına ulaşamayacağının farkına varan AKP’nin Suriye’ye (Rojava) müdahale ederek, savaş gerekçesiyle seçimi iptal etme söylemlerinin dolaştığı bir dönemde askerlerin sınıra yığılmasını “savaş hazırlığı” olarak yorumladıklarını ve bundan kaygı duyduklarını ifade etti.

 

Askerler neden kışla yerine uzak kamplara yerleştiriliyor?

 

 

Askerlerin, kamp sakinlerine “seçim güvenliği” gerekçesiyle getirildiklerinin belirtildiği öğrenildi. Son dönemlerde DAIŞ çeteleri ile YPG/YPJ güçleri arasında çatışmaların yoğunlaştığı Serêkaniyê sınırına bu sevkıyatın yapılması, askerlerin tamamının özel birliklerden oluşması, gece yarısı operasyonu gibi gizli bir şekilde sevk edilmesi, askeri birlikler değil de kent merkezinden 10 ve 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve sivillerin giremediği mülteci kamplarına konuşlandırılmaları kaygılara yol açtı.KAYNAK:ANHA