TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 13-05-2015 08:53   Güncelleme : 13-05-2015 08:53

Soma'da 301 işçi anılıyor

Soma faciasında yaşamını yitiren 301 işçi, ilçede düzenlenen çeşitli anma etkinlikleri ile anılırken, DİSK, KESK, TTB ve TMMOB başkanları ve yöneticileri, Madenci Anıtı'nı ve Soma Madenci Şehitliği ziyaret etti. Soma'nın dışında birçok kentte de anma etkinlikleri düzenlenirken, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarının piyasacı yaklaşımlarla çözülemeyeceğini söyledi.

Soma'da 301 işçi anılıyor

 

MANİSA 

 

Manisa Soma'daki maden faciasının birinci yıldönümünde, madencilerin aileleri ve yakınlarının katılımıyla kente bir dizi anma etkinlikleri yaptı. İlçede, yıldönümü etkinliklerinde ilk tören faciadan sonra simge yerlerden olan Beşyol Kavşağı'ndaki madenci heykeli oldu. Madenci Heykeli'ne karanfil bırakmasının ardından DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, Madenci Anıtı'nı ve Soma Madenci Şehitliği ziyaret ettikten sonra facianın oluş saati olan 15.15'de ise, Eynez Linyit Ocağı girişinde saygı duruşunda bulunup karanfil bıraktı. 

 

Grup adına Madenci Heykeli önünde açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Soma'da yaşanan facianın emekçileri köle olarak gören neoliberal politikalar olduğunu kaydederek, "Türkiye'de özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla üretim, teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimi ve deneyimli uzman bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılmıştı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir an önce oluşturulmalıdır" dedi.

 

'Enerji ve Çalışma Bakanları yargılanmalıdır'

 

İşçi sağlığı ve iş güvenliği kavramları ile temelden çelişen özellikle kamuya ekonomik anlamda da yük olan, işçileri köleleştiren taşeron sistemine son verilmesi gerektiğini de belirten Beko, "Onlar işçinin değil, halkın değil bir avuç kan emicinin hükümeti oldular. Soma'yı polisiyle, jandarmasıyla, tomasıyla kuşattılar. Soma'da yaşanan kaza değil cinayettir. Kader değil katliamdır.  Bu ülkede adaletli bir yargı varsa, Enerji ve Çalışma Bakanları, TKİ müdürü Akhisar'da Soma Davası'nda yargılanmalıdır. Bu ülkede işçilerin, iş cinayetlerine kurban olmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye kaydetti. Beko, ayrıca 16 Mayıs'ta Soma'da düzenlenecek mitinge de katılacaklarını belirtti.

 

İSTANBUL

 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası üyeleri, Soma katliamının yıldönümünde İstanbul SGK İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi.  "Soma'yı unutmadık unutturmayacağız" yazılı pankart açan kitle, "Maden işçisi onurumuzdur", "Milyonlar aç milyonlar işsiz, işte kapitalist sisteminiz" sloganlarını attı. Eyleme HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP İstanbul milletvekili adayları Şerife Erbay ve Serpil Kemalbay da katıldı. Açıklamayı, HDK Emek Komisyonu Sözcüsü Sevtap Akdağ yaptı. Soma'da sonra bin 650 işçinin daha yaşamını yitirdiğini belirten Akdağ, "Artık Türkiye'de 3 ayda bir Soma katliamı yaşanıyor" diye konuştu. Akdağ, katliamın gerçek sorumlarının hala hesap vermediğini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik döneminde 6 bin 950, Enerji Bakanı Taner Yıldız döneminde 800 maden işçisinin yaşamını yitirmesine rağmen AKP iktidarının bakanlarını korumaya aldığına işaret etti. Akdağ, "Biz izin vermezsek bu katliamlar olmaz, insan kanı sudan ucuz, emekçi canı kıymetsiz olmaz. HDP olarak işçileri, emekçileri, tüm halklarımızı hayatlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel ise Soma'dan sonra başlayan kitlesel protestoları hatırlattı, "Hesap sormak isteyenler öfkesini göstermelidir" dedi. Örgütlü mücadelenin gücüne dikkat çeken Tuncel, "Hesap her zaman mahkemelerde sorulamayabiliyor. Ama biz hesabı sandıkta da sorabiliriz" şeklinde konuştu.

 

KARS

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kars il örgütleri, Soma faciasının yıldönümünde HDP binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP ve DBP yöneticileri, HDP Kars Milletvekili adayları Ayhan Bilgen ve Önder Fidanboy'un yanı sıra çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklama 301 madenci anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Açıklamada konuşan Ayhan Bilgen, Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirmesinin, kaza değil "cinayet" olduğunu vurguladı ve "Türkiye iş cinayetlerinin en yaygın olduğu ülkelerden birisi. İnşaat sektörü bunun başında geliyor" dedi. 

 

HAKKARİ

 

KESK Hakkari Şubeler Platformu bileşenleri, 301 madenci için KESK binası önünden belediye binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. KESK üyeleri ve çok sayıda yurttaşın yanı sıra, HDP milletvekili adayları Selma Irmak, Abdullah Zeydan ve Nihat Akdoğan, Hakkari ve Çukurca belediye eşbaşkanları ile DBP ve HDP'li yöneticilerin de katıldığı yürüyüşte, "AKP'ye teslim olmayacağız" ve "Sefalete teslim olmayacağız" sloganları atıldı. "Soma'yı unutmayacağız ve unutturmayacağız" pankartı arkasında yapılan yürüyüşün sonunda konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Eş Sözcüsü Cemal Balıkesir, işçilerin ölümüne sebep olan AKP hükümetini kınadı. 

 

Kitle daha sonra Soma faciasında yaşamını yitiren Emrullah Armut'un Merzan Mahallesi'nde bulunan mezarını ziyaret etti.