SİYASET
Giriş Tarihi : 18-05-2015 06:38   Güncelleme : 18-05-2015 06:38

AKP'li Bakanlara Diyarbakır'da bakan yok!

AKP'li Bakanlara Diyarbakır'da bakan yok!

AKP'li Bakanlara Diyarbakır'da bakan yok!

 Kürt sorununda çözüm karşıtı pozisyona düşen AKP seçim çalışmalarında istediği hareketliliği yakalayamıyor. Bölgeye önemli bir çok ismi göndererek bu durumu aşmak isteyen AKP'nin Bakanlarıyla çıkartma yaptığı Diyarbakır'da da ilgi görmediği görüldü. 

 

Partilerin seçim çalışmaları sürerken, yıllarca Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda beklentiler yaratarak Kürtlere seslenen AKP iktidarının, barış ve çözüm konusunda ciddi bir projesinin olmadığının açığa çıkmasıyla birlikte bölgede kan kaybetmesi, AKP'nin seçim çalışmalarını da etkiledi. Bu durumu aşmak için AKP'nin önde gelen isimleri Van, Batman, Diyarbakır gibi merkezlere "çıkartma" yapsa da, buna rağmen AKP istediği hareketliliği yaratamıyor.  

 

Seçim büroları boş kaldı 

 

Özellikle Kürt sorununa demokratik çözüm sürecini askıya alan açıklamalardan sonra Seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Kalkınma Bakanı ve AKP Diyarbakır Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'da ilgi görmedi. Çalışmalar kapsamında Yenişehir ilçesinde bulunan seçim bürosuna gelen bakanlara, partililerin bile ilgi göstermediği, büronun boş olduğu görüldü.  AKP'nin seçim beyannamesinde Kürt sorununa ilişkin bir bölüm bulunmazken Başbakan tarafından bu bölümün matbaaya giderken düştüğü açıklamasının ardından Diyarbakır'da bu konuya değinen Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'a özgü bir seçim beyannamesi hazırlayacaklarını iddia etti. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorunu yok" söylemleri hafızalardaki yerini korurken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, çözüm sürecinin AKP'nin güçlenmesiyle gelişeceğini iddia etti.  

 

Ardından, ilçe esnafını ziyaret eden bakanlara, esnafların da ilgi göstermediği görüldü. Bakanlar ardından Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret etti.