SİYASET
Giriş Tarihi : 18-05-2015 16:34   Güncelleme : 18-05-2015 16:34

Mayıs Şehitleri anması sürüyor

Bölgedeki Mayıs ayı Şehitleri anma etkinlikleri sürüyor. Mardin, Siirt, Şırnak'taki etkinliklerde, Kaypakkaya, Karer ve Dörtler anıldı.

Mayıs Şehitleri anması sürüyor

Hakki Karer, İbrahim Kaypakkaya ve Dörtlerin hayatını kaybettiği tarih olan ve "Mayıs Şehitleri" günü olarak anılan Mayıs Şehitleri anmaları Kürdistan'da sürüyor. 

 

MARDİN 

 

"Mayıs ayı şehitleri" Mardin'in Nusaybin ilçesinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından gösterilen sinevizyon ile anıldı. MEYA-DER öncülüğünde Fırat Mahallesi Şirin Bulvarı'nda bir araya gelen çok sayıda yurttaş, açılan PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz (Agit), Kemal Pir, Hayri Durmuş, Ali Çiçek, Akif Yılmaz ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile Mitanni Kültür Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. Sık sık atılan "Şehit namırın" sloganı ile Mitanni Kültür Merkezi önünde son bulan yürüyüşün ardından, Sarya Tiyatro Salonu'na geçen yurttaşlar Mayıs ayı şehitlerini konu alan sinevizyonu izledi. Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan DEM-GENÇ üyesi Abdurrahim Orhan, yaşanan şehadetlerin halkın bugünlere gelmesine vesile olduğunu söyledi.

 

Anma sloganlar eşliğinde son buldu.

 

SİİRT 

 

MEYA-DER ve DBP Siirt Gençlik Meclisi, "Mayıs şehitleri"ni anma etkinlikleri kapsamında Orhan Doğan Kent Parkı'nda anma etkinliği yaptı. Çok sayıda genç ve kadınların katıldığı anmada, "Em Heta Daviyê Şopdarên Rêya We Ne" yazılı pankartın yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaşamı yitiren PKK'lilerin fotoğrafları açıldı.

 

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren anısına durulan saygı duruşunun ardından söz alan Barış Annesi Hediye Özer, çocuklarının tüm halkların geleceği için bedenlerin ateşe verdiğini ifade ederek, "Biz Kürt anneleri olarak çocuklarımızın mirasını geleceğe taşıyacağız. Çocuklarımızın yoldaşları Kobanê ve Şengal'de savaşıyorlar. Kobanê ve Şengal'de savaşanların güçlü iradesiyle kazanacağız" dedi. HPG'de saflarında çocuğunu kaybeden bir başka Barış Annesi olan Cevahi Kılıç ise on binlerce gencin barış için yaşamını yitirdiği vurgulayarak, "Biz savaş istemedik. Hep 'barış' dediğimiz için, Cumhurbaşkanı Erdoğan barış taleplerine saldırıyor" dedi. 

 

DBP Siirt Gençlik Meclisi adına söz alan Zilan Güneş ise, "PKK bir şehitler partisi olarak Kürt halkı şahsında tüm insanlığın kurtuluş umudu haline gelmiştir" dedi. 

 

Yapılan konuşmaların ardından Mayıs Ayı'nda yaşamını yitirenleri anlatan sinevizyon gösterimi izlendi. 

 

SİLOPİ 

 

Mayıs ayı şehitleri Şırnak'ın Silopi ilçesinde ise DEM-GENÇ öncülüğünde gerçekleştirilen meşaleli yürüyüşle anıldı. HDP Silopi ilçe binası önünde toplanan ve Zap Mahallesi'nde bulunan Zap Alanı'na doğru yürüyüşe geçen kitle, yazılı "Şehidên gulane namirin, li nirxên xwe xwedî derkeve" pankart açtı. Zap Alanı'nda son bulan yürüyüşün ardından Mayıs ayında yaşamlarını yitirenlerin yaşamlarını konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.