Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 01-06-2015 17:42   Güncelleme : 01-06-2015 17:42

YPG Genel Komutanlığı, Ebu Şexat köyü iddialarına ikinci yalanlama

YPG Genel Komutanlığı, Ebu Şexat köyü iddialarına ikinci yalanlama

YPG Genel Komutanlığı, Ebu Şexat köyü iddialarına ikinci yalanlama

YPG Genel Komutanlığı, “YPG güçlerinin Ebu Şexat köyünde sivilleri öldürerek intikam aldığı” yönündeki kimi basın organlarında yer alan iiddiaları kesin bir dille yalanlayarak gerçeklerin asla çarpıtılamayacağını söyledi.

 

YPG Genel Komutanlığı, Komutan Rubar Hamlesi çerçevesinde DAIŞ çetelerine vurulan ağır darbeleri hazmedemeyen kimi çevrelerin geliştirdiği karalama kampanyalarını ve iddiaları kesin bir dille ikinci kez yalanladı.

 

YPG resmi internet sitesinde yayınlanan YPG Genel Komutanlığı’nın yazılı açıklaması şöyle:

 

“Kimi basın organları ‘YPG Serêkaniyê kırsalındaki Ebu Şexat köyünde sivilleri öldürerek intikam aldı’ yönünde yayınlar yaparak asılsız iddilar ortaya atmakta, YPG’yi karalamaya çalışmaktadır.

 

YPG Genel Komutanlığı olarak bu tür iddiaların gerçeklerden uzak ve asılsız olduğunu, güçlerimizin özgürleştirdiği Ebu Şexat köyünde yaşanan gerçeklerin söz konusu temelsiz iddiaların tam tersi olduğunu kamuoyuna birkez daha duyuruyoruz.

 

24 Mayıs 2015’te öğleden sonra saat 14:00-15:00 arasında DAIŞ çeteleri daha köyün içindeyken çatışmalarda köy halkını kalkan olarak kullanmıştır. Güçlerimiz sivil halkı bu çemberden kurtarmaya çalıştığı bir sırada ise DAIŞ çeteleri, güçlerimize doğru ilerleyen köy halkına yönelik bomba yüklü bir araçla saldırı düzenleyerek bir çok sivil yurttaşı katletmiştir. Aynı saldırıda 2 arkadaşımız da halkı kurtarmaya çalıştığı sırada şehit düşmüştür. Bu saldırıya rağmen güçlerimiz 30 köylüyü DAIŞ çetelerinin çemberinden kurtarabilmiştir. Kurtarılan köylüler halen kontrolümüz altındaki alanlarda bulunmaktadır.

 

Bu açıklamayla gerçekleri ortaya koyarken ortak yaşam ölçülerini ve insan haklarına saygıyı her koşulda savunduğumuzu tüm kamuoyuna birkez daha deklere ediyoruz.”