SİYASET
Giriş Tarihi : 15-07-2015 17:54   Güncelleme : 15-07-2015 17:54

Barzani’ye Hakaret Eden HDP’li Özür Diledi

HDP içerisinde bazı siyasetçilerin Kürdistan Bölgesi’ne ve Mesud Barzani’ye yönelik negatif söylemleri parti içinde sıkıntıya neden olduğu öğrenildi.

Barzani’ye Hakaret Eden HDP’li Özür Diledi

Son dönemlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) içerisindeki bazı siyasetçilerin Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yi hedef alan sözleri, HDP içerisindeki Kürtler’i rahatsız edecek seviyeye geldi.

 

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, bir toplantıda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın Kürdistan Bölgesi için sarfettiği sözlere sert tepki gösterdi.

 

Aydoğan’ın bir televizyon programında, Türkiye’nin Rojava Kürdistan’ı üzerindeki politikalarını değerlendirirken “Gücünüz yetiyorsa Güney Kürdistan’daki oluşuma müdahale edin” sözleri, Demirtaş tarafından sert bir dille eleştirildi. Demirtaş’ın toplantıda Nursel Aydoğan için “Ağzından çıkanı kulağın duysun. Güney de bizim, Rojava da bizim” dediği öğrenildi.

 

Barzani’ye hakaret eden HDP’li özür diledi

 

İki yıl önce Başkan Mesud Barzani’nin Diyarbakır’a gelişi ile ilgili olarak, HDP “İstanbul milletvekili Sezai Temelli, twitter hesabından, Küba lideri Fidel Castro’nun “Şayet düşmanın seni övüyorsa, mutlaka sende bir puştluk vardır” sözlerini paylaşmıştı. Tweette Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Barzani, Şıvan Perwer ile İbrahim Tatlıses’in bulunduğu bir fotoğraf karesi de yer alıyor.

 

Temelli’nin hakaretlerine sosyal medyada tepki gösteren Kürtler, protesto mailleri göndermişti. Tepkiler üzerine twitter hesabından özür dileyen Temelli, şunları yazdı:

 

“İki yıl önceki bir twitim bana da temsil ettiğim değerlere de, partime de yakışmayan ve maksadını aşan bir üslup içeriyordu. Düzeltiyor ve üzdüklerimden açıkça özür diliyorum.”

 

HDP’li vekillerden Barzani’ye destek

 

Kürdistan Bölgesi’nde “başkanlık süresinin uzatılması” konusunda çeşitli basın kuruluşlarına demeç veren bazı HDP milletvekilleri, Barzani’nin başkanlık süresinin uzatılması taraftarı olduklarını deklere etmişti.

 

 

Sözkonusu milletvekilleri arasında Dengir Mir Mehmet Firat, Seher Akçınarbayar, Adem Özcaner, Mahmut Celadet Gaydalı ve İmam Taşçıer de bulunuyor.