Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 17-07-2015 06:00   Güncelleme : 17-07-2015 06:00

Karayılan Sıra demokratik Suriye’nin inşasında olacak

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, “Gre Spi zaferiyle Rojava’yı özgürleştirme hamlesi tamamlandı, Demokratik Suriye’yi kurma süreci başladı” diyerek Til Ebyad zaferiyle Kürtlerin yeni Suriye’nin kurulmasında temel rol sahibi olduklarının görüldüğünü belirtti.

Karayılan Sıra demokratik Suriye’nin inşasında olacak

 

 

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, dün akşam Stêrk TV’de yayınlanan ‘Analiz’ programında Rojava Devriminin 3. yıldönümüne ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak Rojava’da kahramanlık destanlarının yazıldığını söyledi.

 

Parçanın küçüğü, devrimin büyüğünü yaptı

 

“Rojava Kürdistan’ın en küçük parçasıdır ama devrimin en büyüğünü yapmıştır” diyen Karayılan, binlerce kahramanın hayatını feda ederek halkını ve toprağını koruduğunu belirtti. Bu kahramanları bir kez daha saygıyla andığını ifade eden Karayılan, “Rojava Devrimi‘ne karşı 3 yıldır büyük saldırılar yapılıyor. Bu saldırılar genelde dış saldırılardır. Halkımızın orada irade sahibi olmaması için her türlü saldırı yapıldı. Bu saldırıları daha çok Türk devleti çeteler eliyle yaptı. Ama halkımız direnerek saldırılara karşı kendini kordu. Rojava Devrimi Kürt devriminin rengini belirledi. Kürt devriminde kadının öncü rolünü tüm dünyaya gösterdi“ dedi.

 

‘DAIŞ’la komşu olmaktan rahatsızlık duymadılar’

 

Türkiye devletinin Til Ebyad zaferinden çok korkuttuğunu belirten Karayılan, “bize gelen bilgilere göre, Türkiye devleti, Rojava yönetimine resmi bir şekilde, ‘artık daha ileri gitmeyin’ demiş. Yani Cerablus bölgesinin kurtarılmasını ve Kobanê ile Efrin kantonlarının birleşmesini istemiyorlar. Yıllardır DAIŞ ile komşular, bir rahatsızlık duymadılar ama Kürtlerden rahatsızlık duyuyorlar“ dedi.

 

Til Ebyad zaferinin Rojava Devrimi‘ni yeni bir aşamaya getirdiğini söyeleyen Karayılan, bölgede bundan sonraki olası gelişmeler için önemli işaretlerde bulundu.

 

Karayılan; “Gre Spi zaferi Suriye devriminin temellerini güçlendirdi. Bununla birlikte artık hemen hemen Rojava’yi özgürleştirme hamlesi tamamlandı. Sıra Suriye’yi özgürleştirme, Demokratik Suriye’yi kurma süreci başladı. Tel Abyad zaferi gösterdi ki; Kürtler yeni Suriye’nin kurulmasında temel rol sahibiler“ şeklinde konuştu.

 

Cerablus sınırına yapılan askeri sevkiyatı da değerlendiren Karayılan, Türk devletinin hiçbir şey yapamayacağını, tehdit etmek amacıyla askerin sınıra yığıldığını söyledi.

 

Karayılan; Türkiye boş tehditlerde bulunuyor. Tüm dünya biliyorki; DAIŞ Türkiye ile komşu olduğu müddetçe zayıflayamaz” dedi.

 

AKP devletinin Rojava’ya karşı 4 yılda elinden gelen herşeyi yaptığını söyleyen Karayılan, artık bundan sonra, boş tehditler dışında yapacak bir şeylerinin kalmadığını belirtti.

 

Karayılan, Türk ordusunun artan provokasyon girişimlerine de dikkat çekerek ateşkes koşullarının ortadan kaldırıldığını söyledi.

 

‘Türk Ordusu ve AKP ateşle oynuyor!’

 

Ordunun sistematik olarak ateşkesi ihlal etiiğini vurgulayan Karayılan, “Resmen ateşle oynuyorlar. Bir çok yerde hava saldırıları yaptılar. Buna karşı çıkan halka saldırıyorlar. En son Roboski’de halkın vekiline de saldırarak saygısızlık yaptılar. Türk devletinin mevcut durumda devreye koyduğu konsept bir savaş konseptidir. Gerilla güçleri bu saldırılara karşı elbette sessiz kalmayacaktır.”

 

Savaş konseptine karşı duyarlılık çağrısı

 

Devletin devreye koyduğu savaş konseptine karşı halkı duyarlılığa çağıran Karayılan, “çok önemli ve kritik bir süreçteyiz. Savaş istemeyenlerin bu duruma karşı çıkması gerekiyor. Bugün henüz zaman var ve yapılabilinecek çok şey var. Ama yarın geç olabilir. Bunun için demokratik kamuoyunu savaş konseptine karşı duyarlılığa çağırıyorum“ diye konuştu.