SİYASET
Giriş Tarihi : 30-07-2015 19:02   Güncelleme : 30-07-2015 19:02

Ankara Kandil'e mesaj. gönderdi

Kürdistan Bölgesi’nde temaslarda bulunan Türkiye heyeti, “barış süreci”nin PKK’nin silah bırakması durumunda tekrar başlayacağı mesajını verdi.

Ankara Kandil'e mesaj. gönderdi

Rudaw'ın haberine göre 

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet bugün Süleymaniye’de Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi yetkilileriyle görüştü.

 

Türkiye heyetinin, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi parti temsilcilerinden PKK’ye silah bırakma mesajı iletmelerini istediği öğrenildi.

 

Heyetin Goran hareketiyle toplantıda, “Türkiye barış sürecine bağlı kalmıştır. Süreci bu noktaya getiren Türkiye değil PKK’dir” dediği ifade edildi.

 

Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi partilere PKK’ye silah bırakma çağrısı yapmaları talebinde bulunan Türk heyeti, “PKK silah bırakmadığı sürece barış sürecini sürdürmenin bir anlamı yoktur. PKK silah bıraktığı zaman süreç tekrar başlayacaktır” mesajı verdi.

 

Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet Goran Hareketi Genel Sekreteri Newşirwan Mustafa ve Dipolmatik İlişkiler Sorumlusu Heme Tevfik Rahim’le bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Saat 15.00’te başlayan toplantı 40 dakika sürdü. Görüşmeden sonra basın açıklaması yapılmadı.

 

 edindiğimiz bilgiye göre Goran lideri Mustafa Türk heyetine, bir an önce PKK’yle çatışmayı çift taraflı olarak durdumlarını ve barış sürecine geri dönmelerini gerektiğini iletti ve iki tarafın da IŞİD’le savaş halinde olduğunu hatırlattı.

 

Türk heyetinin, Kürdistan Bölgesi’nin “çatışmalı sürecin niçin başladığı” konusunda bilgilendirmek üzere ziyaretini gerçekleştirdiği belirtiliyor.

 

Feridun Sinirlioğlu ve beraberindeki heyet, dün başkent Erbil’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.

 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Türkiye heyetini Başkanlık Ofisi’nde kabul etmişti.

 

Başkentteki toplantıda Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki son çatışmalı sürecin Kürdistan Bölgesi tarafından uygun görülmediğini belirterek, diyalog masasına dönülmesini önermişti.