ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 31-07-2015 07:57   Güncelleme : 31-07-2015 07:57

Türkiye'den Irak'a hükümetine sert tepki

, Tükiye'nin Kürdistan Bölgesi’ndeki PKK hedeflerine yönelik operasyonları için "toprak bütünlüğümüzü tehdit ediyor" açıklamasına, Türkiye'den çok sert tepki geldi.

Türkiye'den Irak'a hükümetine sert tepki

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizin Irak’ın DEAŞ terörüyle mücadelesine verdiği destek ortadadır. İki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerinden de güç alan bu konudaki irademiz Iraklı yetkililerce de bilinmektedir” denildi.

 

Açıklamada, “Hal böyleyken, ülkemizin maruz kaldığı terör saldırılarına karşı uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde attığı adımlar ve bu kapsamda Irak sınırları içinde bulunan PKK terör örgütüne yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlar hakkında Irak Hükümeti’nin takındığı olumsuz tutum hayal kırıklığı yaratmıştır" ifadeleri kullanıldı.

 

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklama şöyle devam etti:

 

"Irak Hükümeti her ne kadar Irak topraklarından Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırıya izin vermeme taahhüdünü vurgulasa da, bunun gereğinin yerine getirilemediği ve Irak topraklarında çok sayıda silahlı PKK militanının yıllardır barınmaya devam ettiği aşikardır. Bu taahhüdü uygulayamayan, topraklarının üçte biri bir terör örgütünün kontrolünde olan ve sınırlarını kontrol altında tutma imkanı bulunmayanların, ülkemizin, vatandaşları ve güvenlik güçlerine karşı silahlı eylemler gerçekleştiren PKK terör örgütüyle mücadelesine karşı tavır sergilemelerini anlamak da kabul etmek de mümkün değildir."

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi’ndeki PKK mevzilerine gerçekleştirdiği operasyonlara Irak Başbakanı Haydar Abadi'den tepki gelmişti.

 

 

Abadi, Twitter hesabından, "Türkiye'nin Irak topraklarına düzenlediği hava saldırıları tehlikeli bir gerginlik yarattığı gibi Irak'ın toprak bütünlüğüne de tehdit oluşturmaktadır" demişti.