GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-08-2015 17:10   Güncelleme : 07-08-2015 17:10

Cizre ve Silopi’de şiddetli çatışma: 1 polis öldü 4 polis yaralı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Silopi'deki polis protesto eden gençlere, polisin gaz bombaları, tazyikli su ve yer yer gerçek mermilerle saldırması üzerine tüm ilçeye yayılan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

Cizre ve Silopi’de şiddetli çatışma: 1 polis öldü 4 polis yaralı

Yafes Caddesi'ne yapılan roketatarlı saldırıda 1 polis yaşamını yitirirken 4 polis yaralandı. Öte yandan polis ablukasına karşı gençler caddelerde kurdukları barikatlarla savunmaya geçerken, kaymakamlık ve garnizon komutanlığına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştirildi.

 

Silopi ilçesinde polislerce estirilen müdahaleyi protesto etmek amacıyla Cizre'den Silopi'ye yürümek isteyen yüzlerce yurttaş, polislerce engellenmesi üzere yapılan açıklamanın ardından ilçeye geri dönerken, ilçede sokağa çıkan gençler, polisin tavrını ve Silopi katliamını protesto etti.

 Polislerin gaz bombası, plastik mermi ve yer yer gerçek mermilerle saldırdığı gençler, ateşler yakarak, havai fişek ve molotoflarla kendilerini savundu.

 

Yaşanan çatışma sırasında yüksek bina ve resmi kurumlara keskin nişancılar konuşlandırılırken, kentin birçok caddesi polisler tarafından trafiğe kapatılıp, zırhlı araçlardan halkın sokağa çıkmaması yönünde anonslar yapıldı.

Gençler ve polisler arasında başlayan çatışma ilçeye yayılırken, Yafes Caddesi'ne yönelik roketatarla yapılan saldırıda, roketatarın  zırhlı bir araca isabet etmesi sonucu 1 polisin yaşamını yitirdiği ve 4 polisin ise yaralandığı belirtildi.

 

Yaşamını yitiren ve yaralı polislerin götürüldüğü Cizre Devlet Hastanesi'ni ablukaya alan polis, hastanenin içerisini boşalttı.

Polis ablukasına alınan ilçenin tüm caddelerinde barikat kuran gençler ise savunmaya geçti.

 

Öte yandan Cizre İlçe Kaymakamlığı ve Garnizon Komutanlığı'na roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. (diha)