SİYASET
Giriş Tarihi : 17-08-2015 09:58   Güncelleme : 17-08-2015 09:58

KCK liderinden Bayık: ABD ile dolaylı yoldan görüşüyoruz

ABD arabuluculuğuna karşı değilizKCK liderlerinden Cemil Bayık, ABD ile operasyonların durdurulması için gizli görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Bayık, ABD garantörlüğündeki bir ateşkese evet diyebileceklerini kaydetti.

KCK liderinden Bayık: ABD ile dolaylı yoldan görüşüyoruz

Türkiye ile ABD'nin "İncirlik mutabakatı"na varmalarının ardından Ankara'nın PKK'ye yönelik başlattığı operasyonlar devam ederken, ABD'nin "sürece" daha fazla dahil olmaya başladığı bir evre açılıyor.

 

İngiliz Daily Telegraph'ın Ortadoğu muhabiri Richard Spencer, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık ile bir mülakat gerçekleştirdi. Haberin başlığı, "PKK, Türkiye ile olan savaşında ABD'yi arabuluculuğa çağırdı ve Washington'la gizli görüşmeler yaptığını kabul etti."

 

Bayık, ABD ile dolaylı yollardan görüştüklerini doğrularken, bu aracının hangi ülke ya da kişiler olduğunu söylemedi.

 

KCK lideri, "Tabii ki mesajlar gidip geliyor, toplantılar yapılıyor, mektuplar yazılıyor ve bunlar daha da gelişeceğe benziyor. ABD'nin Türkiye ile aramızda arabuluculuk yapması gerektiği çağrımı tekrarlıyorum. Bize bir garanti verirlerse üzerimize düşen rolü yerine getiririz" dedi.

 

Bayık, garanti verilmediği takdirde tek taraflı adım atmayacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Bayık, ABD'nin müdahale ederek şiddeti önleme hususunda iyi bir fırsat yakaladığını söyledi.

 

KCK lideri, PKK'nin IŞİD'e karşı kazandığı başarının, uluslararası kamuoyunun kendilerine karşı olan fikirlerini değiştirmeye başladığını belirtti.

 

Kürt siyasetçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, seçimler nedeniyle 2 yıllık ateşkesi bilinçli olarak bozmakla suçladı.

 

Erdoğan'ın vekiller aracılığıyla PKK'yi provoke ederek cevap vermeye zorladığını ileri süren Bayık, "Erdoğan, Türkiye'deki krizi derinleştirirken, aynı zamanda Ortadoğu'daki krizi de derinleştiriyor" dedi.

 

Bayık, yeni müzakereler için tek koşulun operasyonların durdurulması değil, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın koşullarının da iyileştirilmesi olduğunu vurguladı.

 

KCK lideri, AKP'nin aynı zamanda müzakereler için bağımsız bir gözlemci heyet oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Bayık, "Eğer Amerika Türkiye'nin siyasetini desteklemeye devam ederse Kürtleri kaybeder. Eğer Amerika Kürtleri kaybederse, IŞİD'i yenmek zor olur" dedi.