GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2015 16:42   Güncelleme : 20-08-2015 16:42

Asker babası: Oğlumun katili Erdoğan'dır ifadesi

(DİHA) - Siirt'te yola döşenen mayının patlaması sonucu yaşamını yitiren Erzurumlu er Recep Beycur'un anne ve babası, oğlunun tek katilinin Erdoğan ve AKP hükümeti olduğunu ifade etti.

Asker babası: Oğlumun katili Erdoğan'dır ifadesi

Siirt'te yola döşenen mayının patlaması sonucu yaşamını yitiren er Recep Beycur'in cenazesi, Erzurum'un Karaçoban ilçesine bağlı Kırımkaya Mahallesi'nde toprağa verildi. Havaalanında çocuklarını cenazesini alan ve doğduğu köye götüren aile askerlerin köyde yapmak istediği törene karşı çıktı. Askerin köyden çıkmasını isteyen aile, daha sonra cenazeyi omuzlayarak mezarlığa götürdü. 

 

Aile kaymakamlığın yemeğini geri gönderdi

 

Öfkenin hakim olduğu mezarlıkta yurttaşlar, barış taleplerini dile getirirken, mezarlığa gelen kadınların tamamı ise barışı simgeleyen beyaz tülbent başlarına taktı. Dini vecibeleri yerine getirildikten sonra er Beycur'un cenazesi toprağa verildi.  Öte yandan cenaze henüz köye gelmeden Karaçoban Kaymakamlığı tarafından Er Beycur için kurulan taziye çadırına gönderilen yemek aile tarafından geri gönderildi. 

 

'İnadına barış ve kardeşlik diyorum'

 

Cenazenin toprağa verilmesi ardından konuşan Er Recep Beycur'un babası Selahattin Beycur, oğlunun tek katilinin Erdoğan ve AKP hükümeti olduğunu söyledi. Bab Beycür,"Benim yüreğime bu ateşi Erdoğan koydu. Oğlumun tek katili Erdoğan ve AKP'dir. Ama ben inadına barış ve kardeşlik diyorum. Dağda ölen gerillalar da, asker de benim çocuğumdur. Erdoğan dün televizyona cıkmış, kahkaha atıyor. Umurunda mı onun 8 asker ölmüş. İnsanda biraz onur olur be adam. Tabi sende evlat acı sı yok ki oğlunu askere göndermediğin için sen anlamazsın evlat acısı ne demektir" dedi. 

 

Anne Beycur: Anneler çocuklarına askere göndermesin 

 

Beycur'un annesi Hazal Beycur ise, ağıtlar yakarak yaşanan kirli savaşın derhal durmasını istedi.  Anne Beycur, "Artık başka analar feryat etmesin, ağlamasın diye buradan tüm annelere sesleniyorum. Oğlunu askere göndermeyin. Erdoğan secimde istediği başarıyı alamadığı için çocuklarımızı teker teker öldürüyor" diyerek tepki gösterdi. 

 

Defin işlemlerinin ardında taziye evinde aile taziyeleri kabul etti.