GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2015 13:51   Güncelleme : 24-08-2015 13:51

Gever'de çatışmalar şiddetlendi halk barikatlara koştu

HAKKARİ (DİHA) - Özel Harekat Timlerinin öğlen saatlerinde Orman, Eski Kışla ve Mezarlık mahallelerinde nöbet tutan halka saldırmasıyla başlayan çatışmalar yoğunlaşarak devam ediyor. Öz savunma yapan halkın Orman mahallesi girişindeki direnişini kıramayan Özel Harekat Timlerinin, sık sık mahalle içlerine ağır silahlarla saldırdı. Orman mahallesi girişine Heronların tespit ettiği noktalara ve evlerin önüne de Tugay Komutanlığı'ndan havan atışı yapılırken, ilçenin neredeyse tüm mahallelerinde 7'den 70'e sokaklara çıkan halk barikat ve hendek çalışması yapıyor. İlçede çatışmalar yayılarak devam ediyor.

Gever'de çatışmalar şiddetlendi halk barikatlara koştu

AKP'nin savaş politikaları kapsamında hedefine özel olarak koyduğu yerlerden biri olan Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Orman, Eski Kışla, Yeşildere ve Mezarlık mahallerine öğlen saatlerinde zırhlı araçlarla Özel Harekat Timleri saldırı düzenledi. Halkın mahalle girişlerinde gözaltı engellemek ve operasyonlarına karşı kazdığı hendek başlarında nöbet tutuğu mahallelerde yapılan saldırı sonrası halk barikatlara ve hendek başlarına akın etti. Onlarca zırhlı araçla Cengiz Topel Caddesi'ni ablukaya alan Özel Harekat Timeri Eski Cezaevi Kavşağı'ndan Orman mahallesine girmeye çalışırken, bu noktada çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

 

Halk saldırılara karşı korunmaya çalışıyor

 

Eski Kışla Merkez Camiisinin üst tarafları ile Orman mahallesi girişinde saldırıya karşılık veren öz savunma güçleri de direnişini sürdürüyor. Zırhlı kepçeyle hendekleri kapatmayan Özel Harekat Timleri mahalle içlerine doğru ağır silahlarla saldırıyor. Yaklaşık 5 saattir buradaki direnişi kırmaya çalışan özel harekat timlerinin sık sık takviye güç getirdiği görüldü.  Patlama seslerinin duyulduğu bölgede, yurttaşlar da polis kurşunlarının hedefi olmamak için evlerinin pencerelerine demir ve saclar taktığı gözlemlendi. 

 

Heronlardan tespit, askerden sivillere havan atışları!

 

Yine ilçe semalarında öğlen saatlerinden itibaren İnsansız Hava Araçları (Heron) hareketliliği başlarken, Orman Mahallesi'nde Heronların tespit ettiği noktalara İlçe Jandarma Tugay Komutanlığı'ndan belli aralıklarla havan atışı yapıldı. Havan toplarından 2 tanesi boş alana düşerken, diğer ikisi ise evlerinin hemen önüne düştü. Evlerin camları kırılırken, duvarlara da şarapnel parçalarının isabet ettiği görüldü. Havan topunun bir evin önüne isabet etmesi sonucu evde hasar meydana gelirken, çevrede bulunan yurttaşlar ise patlamadan şans eseri kurtuldu. Evinin önüne havan topu düşen Muhteber Tuğun, "Hepimiz evdeydik birden patlama oldu. Artık bu zulüm yeter. Allah kabul etmesin. Kızım katliamdan kıl payı kurtuldu. Etraf çocuk doluydu" dedi.

 

7'den 70'e barikat ve hendek çalışması

 

Çatışmaların yaşandığı 3 mahalle içerisinde ile Cumhuriyet, Kuruköy, Güngör, Dize, Yeni, Esenyurt ve Esentepe mahallelerinde halk yollara barikatlar kuruyor. Özellikle Orman, Eski Kışla, Yeşildere ve Cumhuriyet mahallelerinde 7'den 70'e halk sokaklara çıktı. Taş, odun, demir, eski mobilya, kaya parçaları ve kum torbalarından bütün ara sokaklara barikat kuran halk, olası operasyonlara karşı hazırlık yapıyor. Genç kadınlar ve çocuklar kum torbaları doldururken, erkeklerin de taş taşıdığı görüldü. Barikat çalışması yapan gençler sık sık "Bıjî berxwedana Kobanê" ve "Bıjî berxwedana Geverê" sloganlarını haykırıyor. İlçenin neredeyse tüm sokaklarında barikat ve hendek çalışması sürüyor. Barikat kurmaya yaşlı kadınlar ve annelerin de yemek ve su getirerek destekte bulunması dikkat çekti.

 

Halkın denetim altında tuttuğu mahallelere giremeyen Özel Harekat Timleri de Cengiz Topel Caddesi üzerinde güç takviyesi yapıyor. Yine, çarşı merkezine de giriş-çıkışları kapatan özel timler, cadde üzerindeki ara sokak başlarına da panzerler konumlandırdı. Yine, İpekyolu üzerinde bulunan Atasoy apartmanındaki AKP ilçe binasının önüne de çok sayıda zırhlı araç konuşlandırılması dikkat çekti.

 

İlçede Orman, Mezarlık ve Eski Kışla mahallelerinde çatışmalar yoğunlaşarak devam ederken, halk da diğer mahallelerde barikat ve hendek çalışmasını sürdürüyor.