GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2015 12:08   Güncelleme : 01-09-2015 12:08

Şanlıurfa valiliği Akçakale sınır kapısında IŞİD’e yardım haber asılsızdır

01.09.20145 tarihinde Bugün Gazetesinde yayınlanan aslı olmayan düzmece haberde kamuoyunu yanıltarak, algı oluşturmaya yönelik içerik bulunması üzerine açıklama gereği duyulmuştur.

Şanlıurfa valiliği Akçakale sınır kapısında IŞİD’e yardım haber asılsızdır

1.         Işid terör örgütünün Akçakale Gümrük Kapısını ele geçirdiği 07.01.2014 tarihinden itibaren gümrük kapımız araç giriş-çıkışına kapatılmış olup; bu durum halen devam etmektedir.

2.         İlimiz Akçakale sınır kapısında Gümrük Müdürlüğüne ait güvenlik kameralarından alınan fotoğraflarla hazırlanan yalan haberde, ülkelerine dönüş yapan Suriyelilerin beraberlerinde götürdükleri eşyaların görüntüleri “silah yapımında kullanılıyor” şeklinde gösterilmiştir.

3.         Yaşanan savaşın ağır yıkımlarını ortadan kaldırmak ve yeni bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla bölge halkının dönüşleri sırasında; su deposu olarak kullanılan varilleri bomba, sondaj kuyusu için gerekli boruları havan topu, elektrik şebekesi için kullanılacak kabloları da patlayıcı düzeneği olarak yayınlamışlardır.

 

Yayınlanan fotoğraflardaki malzemelerin gümrük mevzuatı açısından yolcu eşyası olarak suç unsuru taşımadığı açıktır.

 

            Yayınlanan haberin içeriğinde yer alan iş makinesinin metal bloklarla kaplandığı ve Işid militanının önünde poz verdiği fotoğrafa “O Metal Levhalar Böyle Silaha Dönüşüyor” ibaresini yazarak aracın üstündeki YPG ibaresini silmeyi unutması haberin ne kadar asparagas olduğunun apaçık delilidir.

 

            Akçakale gümrük sahası 90 adet kamerayla 24 saat izlenmektedir. Ayrıca, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda Işid terör örgütüne yardım ve yataklık yapan, lojistik destek sağladığı tespit edilen 5 (beş) kişi hücre evlerinde patlayıcı yapımında kullanılabilecek gerçek malzemelerle yakalanarak haklarında yapılan adli tahkikat neticesinde tutuklanmıştır.

 

 

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.