Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 21-09-2015 14:30   Güncelleme : 21-09-2015 14:30

Besi Organize Bölgede Hayvancılığı Canlandıracak

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük; Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nde devam eden çalışmaları inceledi.

Besi Organize Bölgede Hayvancılığı Canlandıracak

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük; temeli 2013 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla atılan Türkiye’nin en büyük organize besi sanayi bölgesinde incelemelerde bulundu.

 

İncelemeleri sırasında Vali İzzettin Küçük’e Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu  Başkanı Abdullah Şıldır tarafından, süren çalışmalar hakkında bilgi verildi. Toplam 9 bin dönümlük bir arazide kurulan (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nde bir açıklama yapan Vali İzzettin Küçük; sanayinin, 100 binin üzerinde büyükbaş hayvan yetiştirilebilecek şekilde hayata geçirileceğini kaydetti. Ahır yeri açma çalışmalarında sona gelindiğini ve alt yapı çalışmalarını devam ettiğini sözlerine ekleyen Vali İzzettin Küçük; 2016 yılında da üst yapı ve ahır kurma çalışmalarına başlanacağını belirtti.

 

(Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte Şanlıurfa’daki hayvancılık yapılan doğal mağaraların da Şanlıurfa’nın turizmine kazandırılacağını dile getiren Vali Küçük; aynı zamanda şehirde yapılan hayvancılığın son bulmasıyla çevre temizliği ve hijyen konularında da önemli sorunların ortadan kalkmış olacağını söyledi.

 

Açıklamanın ardından yapımı tamamlanan (Besi) Organize Sanayi Bölgesi İdari Binasında yetkililerle kısa bir toplantı gerçekleştiren Vali İzzettin Küçük; daha sonra ahır yeri açma çalışmaları sonucunda düzleştirme işlemi tamamlanan bölgeleri gezdi.

 

Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alacak olan ahırların her biri 5 bin metre karelik bir alana sahip olacak. İki etap sonunda tamamlanacak olan Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde 200 baş hayvan kapasiteli toplam 534 ahır yer alacak.