TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 23-09-2015 09:23   Güncelleme : 23-09-2015 09:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan yine HDP’yi Eleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yine HDP’yi Eleştirdi

umhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, HDP'li bakanların istifalarına dair "çok manidar" açıklaması yaptı.

 

İstifa eden HDP'li bakanların yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Erdoğan, "Bu zatların malüm bakan olması aslında bir geçici seçim hükümetinin kurulmasına zemin hazırlayan süreç malum hükümet kurma görevini en fazla milletvekiline sahip olan AK Parti Genel Başkanına vermiştim. Ve Başbakan bir takım görüşmeler yapmıştı ve bu görüşmeler sonrası hükümet kurulmayınca bana görevini iade etti ve ben 5 günlük süre içerisinde ikinci bir hükümet kurma görevini başka bir kişiye vermedim. Büyük bir zaman kaybı olacağından vermedim" dedi.

 

'İSTİFA HABERLERİ ÇOK MANİDAR'

 

"Başbakan bakanlık için partilere teklif götürdü ancak CHP kabul etmedi ve MHP'den de sadece Sayın Türkeş kabul etti" diyen Erdoğan, "Bugün bu aldığımız istifa haberleri de çok manidardır. Yaptıkları suçlamalar ise çok ağır ve çirkin ithamlar. Bakanlar Kurulu'nda bunları kullanmadılar. Benim merakım şudur; Acaba bunların önüne bu metin nereden geldi"

 

'ÇÖZÜM SÜRECİNİ YIKAN...'

 

"Burada çok çok çirkin ifadeler var. Bir defa çözüm sürecini başlatan benim" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Çözüm sürecini yıkan onlardır. Şuanda arkasına aldıkları terör örgütü ile birlikte ayakta kalmaya çalışanlar da bunlar. Bütün bu yaşanan olaylarda mayınlamalar kimler tarafından yapılıyor? Hendekler kazılıyor bunlar HDP'li belediyeler tarafından kazılıyor" dedi.

 

'BAHÇELİ'YE YAKIŞIR MI?'

 

AKP'nin bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş hakkında "Erdoğan'a hayırlı olsun" açıklaması yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren Erdoğan, "Sayın Türkeş çıktı 'bana milletim görev verdi. Ben babamdan da bunu yaşayarak tavsiyemi aldım' dedi. Anında partisinin kendisi hakkında aldığı kararlar da belli. Devlet Bahçeli çıktı, 'Erdoğan'a hayırlı olsun' dedi. Bu yakışır mı? Türkiye'ye hayırlı olsun demesi gerekirdi" ifadelerini kullandı.

 

ERDOĞAN YİNE RÜTBESİNİ HATIRLATTI

 

Hemen her konuşmasında olduğu gibi mevkisini hatırlatan Erdoğan, "Ben Cumhurbaşkanı olarak bu yorumu yaptığım zaman bunlar hop oturup hop kalkıyorlar. Benim düşüncemi ve yorum yapma kabiliyetimi ortaya koyma hakkım yok mu? Ben burada yetkimi kullanıyorum ve düşüncelerimi açıklıyorum" dedi.

 

PKK'YE YÖNELİK OPERASYONLAR

 

PKK'ye yönelik operasyonlarla ilgili konuşan Erdoğan, "İçeride ve dışarda Kandil dahil olmak üzere tüm koordinat çalışmasını yaptılar. Tüm yerler vuruluyor. 1288 rakamı Yurt içi öldürülen terörist sayısıdır. Kandil ile beraber bu rakam 2000'in üzerindedir" dedi.

 

DAVUTOĞLU İLE İLİŞKİLER

 

Erdoğan, parti içinde Hocacı-Reisçi ayrımının olup olmadığı soruna dair soruya "Ben bir partinin kurucu genel başkanıyım, partide böyle ayrımlar olmaz" dedi.

 

ÖZGÜRLÜKLER KISITLANIYOR DİYENE GÜLERİM

 

Özgürlüklerin kısıtlandığı iddialarına yanıt veren Erdoğan "Bu süreç özgürlüklerin en çok suistimal edildiği dönemdir. Tek parti döneminde özgürlüklerin nerede olduğu ortada. Benim dönemimde ise ailemle, şahsımla alakalı ne iftiralar yapıyorlar. Diktatör diyorlar. Ben diktatör olsam adama yazı yazdırmazlar. Ülkede barındırmazlar. Bizim ülkemizde istedikleri gibi cirit atıyolar. Benim bir tek güvencem var yargı. Ben de ona başvuruyorum."

 

Conrad Oteli'nde bir medya patronu tarafından tehdit edildiğini iddia eden Erdoğan, tehdide karşı "ben Kasımpaşalıyım" dediğini söyledi. Erdoğan bir kısım medyanın PKK'nin ve Paralel Yapı'nın yanında yer aldığını belirtti.