GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2015 17:26   Güncelleme : 04-10-2015 17:26

Polis, Silvan’da ‘kafirleri öldürün’ anonsları yapıliyor

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı devam ederken mahallerden sık sık silah sesleri yükseliyor. İlçede bulunan heyette yer alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp paylaştığı bilgi notunda polis tehdidine maruz kaldıklarını ve zırhlı araçlardan halka hakaret ve tehdit dolu anonslar yapıldığını aktardı.

Polis, Silvan’da ‘kafirleri öldürün’ anonsları yapıliyor

Silvan’da bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp basına bir bilgi notu yollayarak ilçedeki son durumu paylaştı. 3 Ekim Cumartesi saat 13.00 sularında HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP ve DBP’lilerden oluşan bir heyetle birlikte Silvan'a girdiklerini belirten Yiğitalp, “Bölgeye geldiğimiz andan itibaren yoğun silah ve patlama sesleri geliyordu. Şehir içinde konumlandırılmış çok sayıda tank vardı. Cami Mahallesinde, Belediye Binasının olduğu bölgedeydim. Bir süre sonra, halkın yapılan saldırılara tepki olarak gürültü çıkarma eylemi yaptığı sırada, polis gaz atarak ve kurşun sıkarak hem halka hem de seçilmişlere müdahalede bulundu. Çok sayıda insan gazdan etkilendi. Gün boyu sokaklarda dolaşan zırhlı araçlar, Mehter Marşı çalmaya devam ettiler. Arada bir, “kafirleri öldürün” anonslarıyla, halkı tahrik etmeyi, nefret suçu işlemeyi yani topluma kin ve nefret tohumları ekmeyi de ihmal etmediler” bilgilerini aktardı.

 

‘ÖMER BİLEN YARALI HALDE GÖZALTINA ALINDI’

 

Bütün gece boyunca silah, bomba sesleri ve mehter marşlarının devam ettiğini kaydeden Yiğitalp, “Gece saatlerinde ise, Özel Harekat Timleri tarafından yaralanan Ömer Bilen, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde vücudunda 3 kurşun yarası olmasına rağmen tedavi edilmemiş ve kendisini hastaneye götüren 3 aile bireyi ile birlikte gözaltına alınmıştır. Ömer Bilen ve ailesi, hala da gözaltında tutulmaktadır” dedi.

 

‘SANA DA SIKARIM…’

 

Bugün (4 Ekim) sabah saatlerinde ise DİHA ve Özgür GÜN TV muhabirlerinin gözaltına alınma anlarını aktaran Yiğitalp, polisin kendisine de silah doğrulttuğunu belirterek şunları kaydetti: “Belediye Binasının bahçesinde yaşananları takip etmek için bir arada bulunan DİHA ve GÜN TV’nin Özgür Basın Emekçileri ve çok sayıda yurttaş hiçbir yasal dayanak olmadan, Özel Harekat Timlerince, silahlar doğrultularak ve "silah sıkarım" tehditleriyle gözaltına alındı. Yasal olmayan bu gözaltıyı engellemek istediğimde ise polisler bana da silah doğrulttular ve Özel Harekat Timlerinden biri de, “sana da sıkarım” tehdidiyle, şahsıma silah doğrultup tehdit etme cüretinde bulunmuştur. Bulunduğum bölgede ise, sokaklarda dolaşan Zırhlı araçlar hala Mehter Marşı çalarak, ırkçı anonslarla toplumu tahrik ve taciz etmeye devam etmektedirler. Ayrıca ilçede rastgele evlere girilip gözaltı yapıldığı ve insanların darp edildiği bilgisi de tarafımıza ulaştı.”

 

‘SİVİLLER KATLEDİLİYOR’

 

Yoğun çatışmalardan dolayı mahallere giremediklerini ifade eden Yiğitalp, “Tekel Mahallesinden aldığımız bilgilere göre de, oradaki birçok işyeri, kahvehaneler ve birçok ev polislerce taranmıştır. Ayrıca, Özel Harekat Polislerinin etrafa rastgele ateş ettiği bilgisi de tarafımıza ulaşmıştır. Şu ana kadar edindiğimiz bilgilere göre bölgede 3 sivil katledilmiş ve 20’den fazla yaralı bulunmaktadır. Hiçbir şekilde yaralıların taşınmasına izin verilmemektedir. Biraz önce edindiğim bilgiye göre de, Konak Mahallesinde bulunan Beyoğlu Apartmanına güvenlik güçleri keskin nişancı konumlandırmak istemiş fakat halk tepki gösterince de, orada bulunanlar darp edilmiştir” bilgilerini paylaştı. (Diyarbakır/EVRENSEL)