GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2015 11:51   Güncelleme : 07-10-2015 11:51

HDP'nin seçim materyallerini basan matbaada arama

(DİHA) - Mersin'de, HDP'nin seçim materyallerini basan Leto Ajans ile aynı kişinin sahibi olduğu Mersin Prees Gazetesi'nde polisler arama yaptı. Şirketlerin sahibi Deniz Çağlar, seçim öncesi susturma operasyonu yapıldığını söyledi.

HDP'nin seçim materyallerini basan matbaada arama

 

Seçimlerin yaklaşması ile birlikte HDP'ye dönük baskılarda arttı. 1 Kasım seçimlerine sayılı günler kala siyasi soykırım operasyonları hız kesmeden devam ederken, Mersin'de de dün gece HDP'nin seçim materyallerini basan Leto Ajans ile Mersin Prees Gazetesi'nde polislerce aramalarda bulunuldu.

İşyerlerini kapatıp gittiği evinde akşam saat 20.00 sıralarında özel bir numaradan aranan matbaa ve gazetenin sahibi Deniz Çağlar, 'Ya kapıyı açarsın yada kırarak içeri gireriz' denilerek işyerine çağrıldı. 

Bunun üzerine avukatı ile birlikte işyerine gelen Çağlar'a üzerinde soruşturma numarası ve tarihi olamayan ellerindeki arama kararını gösteren polisler, içeride aramalarda bulundu. Yapılan aramalarda Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu  (TUHAD FED) tarafından 9 Ekim komplosuna dair basılan el bildirilerine el konuldu. Aramaların ardından Çağlar ise ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Çağlar, götürüldüğü emniyette 'PKK/KCK ile ilişkiniz var mı?', 'Örgüt adına doküman basıyormuşuz?' gibi sorulara maruz kaldı.

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Çağlar, 1 Kasım seçimlerinin yaklaşması ile birlikte polis baskınlarının yaygınlaşmasının tesadüf olmadığını söyledi. Çağlar, sahibi olduğu matbaada HDP ile ilgili afiş, pankart ve el ilanı materyaller bastığını, gazetesinde ise HDP'ye ilişkin haberler yayınlamasından kaynaklı seçim öncesi susturma operasyonu yapıldığını ifade etti.

Yapılan hukuksuzluğun takipçisi olacaklarını belirten Çağlar, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti. 


(eal/öç)