GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-10-2015 15:43   Güncelleme : 08-10-2015 15:43

Fırat: Türkiye'de savaş değil 'terör' var

(DİHA) - HDP seçim çalışmaları kapsamında adaylarını tanıtarak, çalışmalarının startını verdi. Mersin'deki aday tanıtım toplantısında konuşan milletvekilli adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye'de bir savaş olmadığını Saray'ın iktidarının devam ettirilebilmesi için estirilen bir "Terör" olduğunu belirterek, "Bu ülkede bir savaş yoktur. AKP'nin yargı önün de hesap vermemek için yaptığı zulüm vardır" dedi.

Fırat: Türkiye'de savaş değil 'terör' var

 

HDP Mersin İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Nobel Otel'de düzenlediği basın toplantısı ile milletvekilli adaylarını tanıttı. Toplantıya, HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadettin Gaydalı, HDK bileşenleri, HDP il, ilçe yöneticileri ve gazeteciler katıldı. HDP'nin seçim çalışmalarından oluşan kısa bir sinevizyon gösteriminin ardından HDP Mersin Milletvekili adayları birer konuşma yaparak, kendilerini tanıttı. 

Toplantıda konuşan milletvekilli adayı Çilem Küçükkeleş, 7 Haziran seçimlerinden zaferle çıkan halklara tahammül edemeyen Saray'ın, halkların tercihini yok sayarak yeniden seçimleri dayattığını söyledi. AKP hükümetinin Türkiye tarihinde "Kara leke" olduğunu söyleyen Küçükkeleş, "Bu kara lekenin daha fazla sürülmemesi için biz daha fazla mücadele edeceğiz ve 1 Kasım seçimlerinde daha güçlü çıkacağız" dedi. 

'Kürdistan'da devlet terörü var'

Ardından konuşan milletvekilli adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP'nin inançlar partisi olduğunu söyleyerek, "7 Haziran seçimlerinde bunu daha net gördüm" dedi. HDP aday listesine girmeyen partili ve yurttaşların 7 Haziran seçim sürecinde milletvekili adaylarından daha fazla çalıştığını belirten Fırat, "Bu yüzden HDP'nin seçimlerden zaferle çıktı" diye konuştu. Kürdistan'da yaşanan katliamlara da değinen Fırat, "Bana göre Türkiye'de bir savaş yok. Sarayın iktidarını davam ettirebilmesi için estirilen bir devlet terörü var" şeklinde konuştu.

'Savaş değil AKP'nin hesap vermemek için yaptığı zulmü var' 

Sivil halka yönelik uygulamaların zulüm olduğunu vurgulayan Fırat, şöyle devam etti: "Buna savaş diye bilmek mümkün değildir. Bir ölü boynuna ip geçirerek panzer arkasında sürükleniyorsa ve vatandaşınız ellerinde beyaz bayrakla ateş edilmemesi için çocukları tarafından hastaneye götürülüyorsa, bu Cenevre Anlaşması savaş kurallarına aykırıdır. Bu yüzden bu ülkede bir savaş yoktur. AKP'nin yargı önün de hesap vermemek için yaptığı zulüm vardır." 

"Ölüm sürecini yaşıyor" dediği AKP'nin geri dönüşünün olmadığını söyleyen Fırat,  önümüzdeki dönemde AKP'nin tabela partisi olmaktan öteye gidemeyeceğini ifade etti. 

Siirt'te adaylar çalışmalarına başladı

Seçim çalışmalarına başlayan HDP Siirt milletvekili adayları Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Besime Konca ve Fatih Dalgalı ve beraberindeki heyet, kentteki yerel ve ulusal basın bürolarını ziyaret etti. Ziyarette konuşan HDP Siirt Milletvekili Adayı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, böyle bir süreçte basın ve siyasetçiler başta olmak üzere herkesin birbirine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, "Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, burada hangi inanç, hangi kimlik varsa daha iyi bir mozaik haline getirerek birlikte huzur içinde yaşamı burada mümkün kılmamız gerekiyor. Bizim derdimiz yalnızca bu 20 günlük seçim çalışmasıyla kısıtlı değil. Ondan sonra da devam edebilecek olan formüller olmalı ve bu formüller hakkında konuşurken ya da tartışırken barışçıl bir üslup kullanmalıyız" dedi.

Özalp'te seçim bürosunun açılışı yapıldı 

HDP Özalp İlçe Örgütü de, seçim çalışmaları kapsamında ilk seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirdi. İlçenin Boyaldı Mahallesi'nde onlarca araçlık konvoy ile milletvekili adaylarını karşılayan halk, daha sonra seçim otobüsü eşliğinde ilçe merkezine geçti. Halkın yoğun ilgisi ile karşılanan adaylar, daha sonra ilçede bulunan Atatürk Caddesi üzerindeki seçim bürosuna geçti. Açılışa,adayların yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. 

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin demokratik siyaset ve halkın iradesine gösterdiği tahammülsüzlük neticesinde yeniden seçime gidildiğini belirterek, "Van'da 7-1'lik zaferi 1 Kasım'da 8-8 yapacağız" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından milletvekili adayları ve yurttaşlar seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.