SİYASET
Giriş Tarihi : 08-10-2015 15:44   Güncelleme : 08-10-2015 15:44

Kitleye saldıran polis HDP'li vekilleri darp etti

AĞRI (DİHA) - Ağrı'da DBP öncülüğünde yapılan açıklama sonrası kitleye biber gazıyla saldıran polis, HDP Ağrı milletvekilleri Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir ve Belediye Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay'ı darp ederek, açılan pankartı taşıyan 3 yurttaşı gözaltına aldı.

Kitleye saldıran polis HDP'li vekilleri darp etti

 

Ağrı'da DBP İl Örgütü öncülüğünde, "AKP savaş istiyor. Biz barışı inşa edeceğiz" şiarı ile yapılan açıklama sonrası kitleye biber gazıyla saldıran polis, HDP Ağrı milletvekilleri Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir ve Belediye Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay'ı darp ederek, 3 kişiyi gözaltına aldı. DBP il binası önünde bir araya gelen ve aralarında HDP'li vekiller Öztürk ve Taşdemir ile Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Kubilay'da bulunduğu yüzlerce kişi, Dörtyol Kavşağı'na doğru yürüyüşe geçti. Belediye İş Merkezi önünde polislerce durdurulan kitle, dakikalar süren görüşmenin ardından açıklama yaptı. "Komployu kınıyoruz. Halkımızın özyönetimini selamlıyoruz" pankartını açan kitle adına açıklama yapan DBP il yöneticisi Turan Çubuk, AKP'nin iktidarını korumak için masayı çözüm masasını devirdiğini söyledi. 

'Kazanan halkımızın onurlu direnişi olacak'

Erdoğan ve AKP'nin Kürdistan halkına savaş açtığını dile getiren Çubuk, Kürt halkının direnmekten başka bir seçeneğin kalmadığını vurguladı. Çubuk, "Tırmanan şiddet ve soykırım operasyonları her geçen gün yoğunluğunu artırarak devam etmektedir. AKP seçim startını Diyadin'de 2 masum çocuğumuzu katlederek verdi. AKP hem seçim çalışmasını hem de savaşı başlattı. Bilinmelidir ki OHAL valilerin başarmadığını özel güvenlik bölge valileri de başarmayacaktır. Kazanan halkımızın onurlu direnişi olacak. 7 Haziran'da halkımızın iradesini tanımayanlar 1 Kasım'da da gereken cevabı yine halkımız tarafından alacaklar" diye konuştu. 

HDP'li vekiller darp edildi 

Açıklamadan sonra pankartını ve pankartı açanları gözaltına almak isteyen polis kitleye saldırdı. Kitlenin üzerine biber gazı sıkan polis, HDP'li vekil Öztürk ve Taşdemir ile Belediye Eşbaşkanı Kubilay'ı darp ederek, pankartı ve pankartı açan 3 kişiyi gözaltına aldı.
 
Kısa süreli gerginliğin ardından gözaltına alınan 3 kişi Ağrı Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

(aht/bb/ns)