ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 18-10-2015 18:42   Güncelleme : 18-10-2015 18:42

Tahran’dan Erbil’e: Gerginliğine son verin

İran Parlamentosu Başkanı Ali Laricani, Kürdistan Bölgesi’nde gerginliğe izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Tahran’dan Erbil’e: Gerginliğine  son verin

München Konferansı’na katılmak üzere İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, bu sabah İran Parlamentosu Başkanı Ali Laricani ile biraraya geldi.

 

Bakanlar Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Başbakan Barzani’nin son zamanlarda Kürdistan Bölgesi’nde baş gösteren olayların son bulması için gerekli adımları attığı belirtildi.

 

Görüşmede İran Parlamentosu Başkanı Ali Laricani,  Kürdistan Bölgesi’ndeki gerginliğin son bulması için gerekli önemlerin bir an önce alınmasını ve olayların son bulmasını istedi.

 

Laricani, “İran bu güne kadar  Kürdistan Bölgesi’ne her konuda yardım etti. Bundan sonra da destek vermeye devam edecektir” dedi.

 

Başbakan Barzani ise, Kürdistan Bölgesi ile İran arasındaki ilişkilerin daha fazla gelişmesi  gerektiğini belirterek, Bağdat’la olan sorunları da diyalog yoluyla çözmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Başbakan Barzani, Tahran ziyareti kapsamında dün İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü.