Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 22-10-2015 10:45   Güncelleme : 22-10-2015 10:45

Bartın'da 95 öğrenci öğlen yemeğinde zehirlendi

BARTIN’da, taşımalı eğitim kapsamında öğrenim gören 95 öğrenci, gıda zehirlenmesi şüphesiyle çeşitli hastanelere kaldırıldı. İl genelinde taşımalı eğitim verilen okullarda bazı öğrenciler, akşam saatlerinde evlerinde rahatsızlandı. Aileler, ateş, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayeti üzerine çocuklarını Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Bartın Devlet Hastanesi ve özel sağlık kuruluşlarına götürdü. Kan örnekleri alınan öğrenciler, serum takılarak hastanede müşahede altında tutuldu. Bazı öğrencilerin ağladıkları gözlendi.

Bartın'da 95 öğrenci   öğlen yemeğinde zehirlendi

Yetkililer, hastaneye başvuran ve öğlen yemeğinde etli pilav, patates ve yoğurt yiyen 95 öğrenci ile ilgili besin zehirlenmesi ihtimali üzerinde duruyor. 

İl Mili Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Abdülsetter Bayrak ve Bartın Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, öğrencilerin durumları hakkında bilgi aldılar. Dr. Osman Açıkgöz, hastaneye başvuran öğrencilerin hayati tehlikesinin olmadığını belirterek, “Taşımalı eğitim kapsamında yemek verilen 95 öğrenci hastanelerin acilinde tedavi edildi. 95 ilkokul ve ortaokul öğrencileri için hastanelerimize başvurmasıyla alarma geçildi. Şu anda itibariyle ciddi sağlık sorunu olan bir öğrencimiz yok. Tedbir amacıyla bu gece hepside müşaahade altında tutulacak. Hasta yakınlarını da bu konuda bilgilendirdik. Besin zehirlenmesi olma ihtimali yüksek, şu anda öğrencilerimizin sağlığı daha önemlidir” dedi.

Öte yandan, okullara dağıtılan yemeklerden alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.
Ayhan ACAR / BARTIN (DHA)