Son dakika Haberler
Giriş Tarihi : 23-10-2015 22:03   Güncelleme : 23-10-2015 22:03

Urfalılar sandığı korumalı

HDP Urfa Milletvekili adayı İbrahim Ovabeyli, kendisi ile Arap nüfusun yoğunlukta yaşadığı Akçakale ve Harran ile Arapların da yaşadığı Viranşehir ve Ceylanpınar'da çalışmalarını hızlandırdı. Bir diğer Milletvekili adayı Ali Eroğlu ile 4 ilçeyi de gezen HDP'liler, yurttaşlardan yoğun ilgi gördü. Milletvekili adayları gezdikleri yerlerde bin yıllardır birlikte yaşadıkları coğrafyada halkların HDP mayası ile kardeşliği, eşitliği tesis edeceğini belirttiler. Yurttaşlarda, sorunlarının çözümünde bulabildikleri tek muhatabın HDP olduğunu söylediler.

Urfalılar sandığı korumalı

 

HDP'nin Urfa adaylarından İbrahim Ayhan, merkez Haliliye ilçesinde ki şehirler arası ve ilçe terminalini ziyaret etti. Terminal çalışanlarından ilgi gören Ayhan, yolcular ile de el sıkışıp partisinin programını anlattı.

HDP'nin bir diğer adayı Leyla Güven, seçim çalışmalarına Birecik'in Ayran mahallesinde devam etti. Yurttaşları tek tek dolaşan Güven, mahallelilerden destek sözü aldı. Daha sonra ilçede ki bir tekstil atölyesini ziyaret eden Güven, burada ki işçi kadınlar ile bir araya geldi. Kadınları ancak bir kadının anlayabileceğini belirten Güven, işçi kadınlardan bir kadın partisi olan HDP'yi desteklemelerini istedi.Güven daha sonra ilçeye bağlı kırsal mahallelerde çalışmasını devam ettirdi.

HDP Urfa Milletvekili adayları Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Feridun Yazar ve İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl, valilik, emniyet ve başsavcılık tarafından il ilçe seçim kurullarına sunduğu alternatif sandık kurulu başkanı listesi konusunda il seçim kurulunu ziyaret etti. Adliye binasında ki görüşmenin ardından açıklama yapan Baydemir, son birkaç günde seçimlerin güvenli bir biçimde gerçekleşmesine gölge düşürecek duyumlar aldıklarını, bu konuda ilgilileri bilgilendirmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ciddi ihlal iddiaları

1 Kasım seçimlerinde sandığa yönelik iktidar partisi tarafından büyük bir kumpasın kurulacağına dair ciddi kaygıların taraflarına iletildiğini belirten Baydemir, "Müşahitlerimizin köylere alınmaması, sandık kurulu üyelerimize yönelik bir takım kumpas çalışmalarının alt yapısının oluşturuluyor olduğu iddiaları var. Yine sandık kurulu başkanlarına yönelik bir takım tehditlerin devreye konulduğuna dair iddialar, gözlemler, kimi yerlerde ilçe jandarma komutanları tarafından köy muhtarlarının çağırılarak “HDP’ye oy çıkmasın” tehditleri bizlere ulaşmaya başladı. Seçim kurulunun yetkilendirmiş olduğu matbaa veya o matbaa dışında ki matbaalarda fazladan oy bastırılacağına dair bir takım ihbarlar, iddialar tarafımıza ulaşmış bulunuyor. İşte bütün bu iddiaların gerçekliğini tespit etmek ama aynı zamanda bütün bu ihlal ve ihmal alanlarını ortadan kaldırmak adına bugünden itibaren bir çalışma başlattık. İl Seçim Kurulu başkanımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bu iddiaları ve aynı zamanda duymuş olduğumuz kaygıları kendileri ile paylaştık” dedi.

'Milletin iradesi kabulümüzdür'

Demokrasilerde seçimlerin “olmazsa olmaz” olduğunu, ancak yaklaşan seçimlerin demokrasinin bir gereği olmaktan ziyade demokrasinin sonucu olan milletin iradesini değiştirmeye yönelik olduğunu dile getiren Baydemir, yine de HDP’nin ilk günden bu güne değin kampanyasını barış, özgürlük, kardeşlik zemini üstüne oturtmaya çalıştığını ifade etti. Söz konusu vahim iddiaları ve bu temelde duydukları kaygının giderilmesi için girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini ifade eden Osman Baydemir, “Kenttin tüm dinamiklerine de bu minvalde çağrıda bulunuyoruz. Milletin iradesi neyse, bir kez daha söylüyoruz o bizim başımız üzerinde kabuldür. Milletin iradesinde sandığa girmiş her bir oy bizim kabulümüzdür. Sandıktan çıkacak her oy bizim kabulümüzdür. Ama sandığa girmiş bir oyu değiştirmeyi asla ve kata kabul etmeyeceğiz” dedi.

Urfalılar sandığı korumalı

Milletin, halkın iradesi üzerinde bir kumpas kurulmasına asla ve kata rıza göstermeyeceklerinin altını çizen Baydemir, “Sandık demokrasinin namusudur, şerefidir, haysiyetidir. Bütün Urfa halkına çağrımdır. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, fikriniz ne olursa olsun, hangi siyasi partiye oy veriyorsanız başım gözüm üstüne kabulümdür. Ama herhangi bir oyun çalınmaması bir iradenin manipüle edilmemesi konusunda her birimize düşen görevler vardır. Her bir Urfalı kardeşim bir demokrasi neferi, demokrasinin namusu olan sandığı koruma görevini yerine getirmeye davet ediyorum” dedi.