GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2015 19:35   Güncelleme : 28-10-2015 19:35

Dicle Edaş’tan Yasal Olmayan Trafo Uyarısı

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (Dicle EDAŞ) Şanlıurfa Koordinatörlüğü, üçüncü şahısların mevzuat dışı kullandığı trafolar ile ilgili uyarılarda bulundu. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, özel trafoların haricindeki trafo kurma ve elektrik hattı döşeme işinin Dicle EDAŞ’a ait olduğu, bunun haricinde hiç kimsenin trafo kurma ve elektrik tesisi döşeme hakkının olmadığı bildirildi.

Dicle Edaş’tan Yasal Olmayan Trafo Uyarısı

KURALLARA UYAYANLAR HAKKINDA İŞLEM

Dicle EDAŞ Şanlıurfa Koordinatörlüğü’nden yapılan söz konusu açıklamada, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda yeni bir tesis veya kullanım yerinin dağıtım sistemine bağlantısına ilişkin koşul ve hükümlere dikkat çekildi. Dağıtım sistemine bağlanmak suretiyle elektrik enerjisi temin etmek isteyenlerin Dicle EDAŞ’a başvurması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, ancak enerji müsaadesi alınıp projesi çizildikten sonra trafo tesisi yapılabileceği, enerjinin ise geçici kabul izini ile verilebileceği kaydedildi. Aynı açıklamada, EPDK tarafından belirlenen kurallara uymadan tesis yapan kişiler hakkında yasal işlem yapılacağının altı da çizildi.

 

DİCLE EDAŞ DIŞINDA KİMSENİN YETKİSİ YOK

Enerji taleplerinin, şebeke ihtiyaçlarının, şirket bünyesindeki diğer tüm yatırım ihtiyaçlarının değerlendirilerek, yatırım planlarının oluşturulması ve bunların gerçekleşmesinin takibinden Dicle EDAŞ'ın sorumlu olduğu da hatırlatılan açıklamada, "Mevcut elektrik altyapısında gereken değişiklikler ve yenilemeler ile altyapının geliştirilmesi adına yapılacak yatırımlar, yasal mevzuatlar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bunun haricinde hiç kimsenin trafo ve elektrik tesisi yapma yetkisi bulunmuyor. Bu şekilde işlem yapanlara da itibar edilmemesi gerekiyor. İhtiyaç olan yerlerde enerji nakil hatları, yer altı elektrik şebekesi, aydınlatma tesisleri, trafo merkezleri Dicle EDAŞ tarafından yapılıyor.’’ denildi.

 

ŞANLIURFA’DA 2.5 KM YOL DAHA AYDINLATILDI

 

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (Dicle EDAŞ), Şanlıurfa’daki aydınlatma ile ilgili yatırımlarını  sürdürürken, mevcut aydınlatma sistemlerinde de bakım ve onarım çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Çevik Kuvvet ile Devteşti mahallesini birbirine bağlayan yol aydınlatılırken Dicle EDAŞ Şanlıurfa Koordinatörü Neşet Demirbağ, gerçekleştirmekte oldukları aydınlatma yatırımları sayesinde Şanlıurfa’nın, Güneydoğu’nun batıya açılan aydınlık yüzü olacağını söyledi.

 

2.5 KM. YOLDA AYDINLATMA YAPILDI

Dicle EDAŞ, Şanlıurfa genelinde elektrik şebekesinin daha sağlıklı ve modern bir yapıya kavuşması için 2015 başınsa başlattığı bakım, onarım ve yatırım çalışmalarını aynı yoğun tempo ile yürütüyor. Bu çerçevede mevcut elektrik dağıtım şebekesindeki sorunlar giderilirken, imar planına göre yeni ve eski yerleşim alanlarına ait talepler karşılanıyor, eskimiş olan alçak gerilim elektrik dağıtım şebekesi iyileştiriliyor.

Dicle EDAŞ, bu çalışmaların yanında aydınlatmaya dönük yatırımlarını da ihmal etmiyor. Son olarak kent merkezindeki Çevik Kuvvet ile Devteşti mahallesini birbirine bağlayan yolda yapılan aydınlatma çalışması tamamlandı. Yol üzerine 43 adet direk dikilirken, direkler arasına 2,5 km. uzunluğunda hat çekildi.

 

AYDINLATMAYA 4 MİLYONLUK YATIRIM

2015 sonuna kadar Şanlıurfa’da toplam 25 km yolu aydınlatacak olan Dicle EDAŞ, sadece bu kentteki aydınlatma çalışmaları için 4 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirmeyi planladı.

Aydınlatma yatırımları sayesinde Atatürk Bulvarını Abide’ye bağlayan yol ile Çevik Kuvvet ile Devteşti mahallesini birbirine bağlayan yol aydınlatıldı. Harrankapı caddesi, Maşuk yolu, Mevlana caddesi, Akçakale çevre bağlantı yolu ile Mardin bağlantı yolunda ise çalışmalar en kısa sürede bitilerek, bu yollar aydınlatılmış olacak.