SİYASET
Giriş Tarihi : 29-10-2015 00:24   Güncelleme : 29-10-2015 00:29

Demirtaş'tan 'sandıklara sahip çıkın' çağrısı

(DİHA) - Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesapları üzerinden seçmenlerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a birbirinden ilginç sorular yöneltildi. 'Size ulaşmak çok zor gibi' diyen bir kullanıcıyla anında telefonla irtibat sağlayarak görüşen Demirtaş, herkese sandıklara sahip çıkma noktasında duyarlılık çağrısında bulundu.

Demirtaş'tan 'sandıklara sahip çıkın' çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesapları üzerinden seçmenlerin sorularını yanıtladı. Demirtaş'a sosyal medya kullanıcıları tarafından politika, seçim çalışmaları,  ekonomi ve işsizlik gibi birçok konuda sorular yöneltildi.

Herkes sandıklara sahip çıkmalı

Konuşmasının başında medya üzerindeki baskılara dikkat çeken Demirtaş, baskıların hukuka aykırı olduğunu söyledi. Partisinin 7 Haziran seçimlerinde iyi bir sonuç aldığını ve 1 Kasım seçimlerinde ise daha iyi bir sonuç alacağını belirten Demirtaş, "Bu imkanlarla başarmak kolay değil. Kampanya süresince imkanlarımızı sonuna kadar kullandık. Katliamlara rağmen heyecanımızı yitirmeden, geleceğe dair özlemlerimizi karartmadan çalıştık" dedi. 
Seçimlere 3 gün kaldığını hatırlatan Demirtaş, "Seçim sonuçlarının şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Herkes elinden geleni yapmalı ve sandıklara sahip çıkmalı" çağrısında bulundu.

'Trafolara kedi girerse ne yapalım?' diye soruldu

Demirtaş'a sosyal medya kullanıcıları tarafından birbirinden ilginç sorular yöneltildi. Bunlardan biri "Trafolara kedi girerse ne yapalım?" sorusu oldu.

Yine "Neden HDP'ye oy verelim?" şeklinde yöneltilen bir soruya Demirtaş, şu yanıtı verdi: "HDP, Türkiye'de yaşayan herkesin kendisini özgür hissedebileceği bir modeldir. Her meseleye verilecek cevabımız olduğu için HDP'ye oy verilmelidir." 


'Seçim çalışmalarında halklardan güç ve moral aldık'

Seçim çalışmalarında halklardan güç ve moral aldıklarını belirten Demirtaş, HDP'ye uygulanan medya ambargosuna rağmen, halkların desteğiyle başardıklarını ve 1 Kasım seçimlerinde yeniden başaracaklarını ifade etti. 
Partilerinin özgüvenle hareket ettiğini belirterek, "HDP'nin baraj aşmama gibi bir sorunu yok" diyen Demirtaş, kimsenin HDP'yi baraj altında bırakmaya çalışmaması konusunda uyardı.

'Türkiye bir süre koalisyonla yönetilecek'

"Seçimlerden sonra koalisyon mu kurulur ?", "Aynı sonuç çıkarsa tekrar bir seçim olur mu?" vb. soruları da yanıtsız bırakmayan Demirtaş, bu sorulara "Türkiye bir süre koalisyonla yönetilecek. Tekrar bir erken seçim gündeme kolay kolay gelmez. Biz de sadece muhalefet olmak için seçimlere girmiyoruz. Daha güçlü bir şekilde parlamentoya gireceğiz. Herkesin nefes alacağı, kimsenin kendini öteki hissetmeyeceği bir seçim sonucu umuyoruz" yanıtını verdi.

'Size ulaşmak çok zor gibi' diyen kişiyle hemen telefonla görüştü

Yayın esnasında Hasan Demir adlı bir takipçinin kendisine "Size ulaşmak çok zor gibi" sözleri üzerine Demirtaş, ulaştığı Demir ile canlı yayın ekranında telefonla da konuştu. Demirtaş, Demir ve annesiyle Kürtçe konuştu. 
Yaşanan bu durum üzerine izleyici ve takipçilerin büyük bir bölümü Demirtaş'a telefon numaralarını gönderdi. 

Demirtaş soru-cevapların ardından 1 Kasım seçimlerinde herkesi duyarlı olmaya çağırdı.