GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-11-2015 13:05   Güncelleme : 06-11-2015 13:05

Buldan: HDP için mücadele yeni başladı

(DİHA) - "Sayın Öcalan'ı, Kürt Özgürlük Hareketi'ni, HDP'yi sürecin dışında tutarlarsa sonuç alamazlar" diyen HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, AKP'nin kendi projesini dayatması durumunda sürecin ellerinde patlayacağını söyledi. "Yeni anayasaya evet başkanlığa hayır" vurgusu yapan Buldan, HDP için mücadelenin yeni başladığının altını çizdi.

Buldan: HDP için mücadele yeni başladı

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, 1 Kasım sonrasında, Türkiye'deki siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP'nin yüzde 10 seçim barajını aşmasını başlı başına bir başarı olarak değerlendiren Buldan, seçimin adil koşullarda yapılmadığına dikkat çekti. AKP'nin devletin tüm imkanlarını kullanarak seçim meydanlarına çıktığını ve medyayı da kendisine bağladığını belirten Buldan, HDP'ye yönelik uygulanan medya baskısının da seçim sonucunda etkili olduğunu söyledi. Bu koşullarda HDP'nin barajı aşabilmesi için tüm Türkiye halklarının çaba sarf ettiğini belirten Buldan, seferberlik ruhu ile çalışan HDP'lilerin büyük bir başarı elde ettiğine vurgu yaptı.

'Eleştiri ve özeleştiri devrede'

HDP'nin bundan sonraki süreci eleştiri ve özeleştiri mekanizmasını devreye koyarak, 7 Haziran seçimlerden sonraki oyların düşüş nedenlerinin masaya yatırılacağını söyleyen Buldan, bundan sonra yeni bir örgütlenme tarzı ve strateji ile hareket edileceğini ifade etti. Özellikle yeni seçilen milletvekilleri başta olmak üzere tabandan tavana tüm HDP'lilerin yaşanan düşüşün nedenlerini araştırarak sürece can katmasını beklediklerine dikkat çeken Buldan, öncelikli olarak bir dizi toplantı alarak harekete geçtikleri bilgisini paylaştı. 

'HDP için mücadele yeni başladı'

AKP'nin savaş konseptine karşı HDP olarak daha güçlü bir şekilde hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Buldan, HDP'nin özgürlüklerde ve eşitlikte olan ısrarını devam ettireceğini ifade etti. Bundan sonraki sürecin daha da zorlaşacağına dikkat çeken Buldan, HDP için esas mücadelenin yeni başladığını vurguladı.  

'Müzakere sürecini başlatan Öcalan'dır'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın, "Sürecin muhataplarını biz belirleriz" açıklamasını değerlendiren Buldan, barış ve müzakere sürecini başlatan kişinin PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu hatırlatarak, Öcalan'sız çözümün sonuç getirmeyeceğini söyledi. Buldan, "AKP'nin bundan sonra yapması gereken tek şey, sürecin tüm mekanizmalarını devreye koymaktır. Bunu yaparken de muhatapları asla gözardı etmemeli. Sayın Öcalan'ı, Kürt Özgürlük Hareketi'ni, HDP'yi sürecin dışında tutarlarsa bundan sonuç alamazlar. 40 yıldır bir süreçten söz ediyoruz, ödenen bedellerden söz ediyoruz. Bu geçmişi yok sayıp, kendi Kürt'ü ile kendi yöntemiyle bir barış süreci başlatırlarsa bundan sonuç alamazlar. Bunun adı da barış müzakere süreci olmayacak. Kendileri çalıp kendileri oynayacak" dedi.

'Süreç ellerinde patlar'

An itibariyle hemen Öcalan'a yönelik yaklaşımın gözden geçirilmesini ve yeniden görüşmelerin başlaması gerektiğini ifade eden Buldan, Öcalan'ın birinci muhatap olduğuna vurgu yaptı. Dolmabahçe'deki 9 maddelik mutabakatın tekrar tartışmaya açılmasını ve hayata geçirilmesini isteyen Buldan, AKP'nin bunları yapmayarak, kendi projesini uygulaması halinde sürecin ellerinde patlayacağını dile getirdi. 

'Erdoğan'ın açıklaması çözüm için olumsuz'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Şimdi diyalog zamanı değil operasyon zamanı" sözlerinin AKP'nin soruna yaklaşımının özeti olduğunu belirten Buldan, sorunu kamu düzenine endekslerlerse zaten başarılı olmayacaklarını söyledi. Öncelikli olarak acilen barış ve müzakere sürecinin mekanizmalarının devreye girmesi gerektiğinin altını çizen Buldan, eğer bu mekanizmalar devreye girerse kamu düzeninin kendiliğinden sağlanacağını belirtti. Bölgede yaşananların süreçle birebir bağlantılı olduğunu söyleyen Buldan, "Kamu düzenini sağlamadan bu sorunu çözmeyeceğiz" anlamına gelen bu söylemlerin çözüm için olumsuz bir anlam taşıdığına dikkat çekti.  

'İzleme Heyeti'nin şahitliğinde 9 madde ele alınmalı'

AKP'nin savaş politikası nedeni ile KCK'nin eylemsizlik kararına son verdiğini hatırlatan Buldan, KCK'nin eylemsizlik kararına rağmen askeri ve siyasi operasyonların hiçbir zaman bitmediğine dikkat çekti. Bu nedenle de tekrar çatışmasızlık durumuna geçilmesi için Öcalan ile görüşmelerin derhal başlaması gerektiğini belirten Buldan, şöyle devam etti: "Yeniden barış ve müzakerenin devreye girmesi için Dolmabahçe Mutabakatı'ndaki 9 maddenin hayata geçirilmesi noktasında acilen İzleme Heyeti'nin kurulmasını ve İzleme Heyeti ile birlikte İmralı Heyeti'nin, Sayın Öcalan'ın yanına gidip görüşmeleri başlatması lazım. Dolmabahçe Mutabakatı'ndaki 9 maddenin, Öcalan'ın başkanlığında İzleme Heyeti'nin şahitliğinde ele alınıp, tartışılması gerekiyor. Türkiye'deki çatışma ortamı ancak bu şekilde biter." 

'İmralı Heyeti'ndeki kişiler değişebilir' 

AKP'lilerin "HDP'yi muhatap almıyoruz" yönündeki söylemlerinin gerçekçi olmadığını söyleyen Buldan, İmralı Heyeti içindeki kişilerin değişebileceğini ancak siyasi kanat olarak HDP'nin muhatap olduğunu vurguladı. Öcalan ile yaptıkları görüşmelerde de Öcalan'ın "İsimler değişebilir" dediğini anlatan Buldan, "Bizim açımızdan önemli olan sürecin devam etmesidir. Kişiler değişebilir, isimler değişebilir. Kişilere endeksli bir süreçten söz etmiyoruz. Bir kişi ayrılır, bir kişi girer. Heyet komple de değişebilir. Hepimizin tek istediği yeniden sürecin başlamasıdır. Bizim için önemli olan sürecin devam etmesi ve yol alınması, sonuç alınmasıdır. Bizim için önemli olan ölümlerin durmasıdır" diye konuştu. 

'Yeni anayasaya evet başkanlığa hayır'

HDP olarak başkanlık sistemine karşı olduklarını her zaman söylediklerini belirten Buldan, yeni anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu söyledi. Buldan, yeni anayasa tartışmasının başkanlık üzerinden yapılmasının bir hata olduğunu belirterek, darbe anayasanın komple değişmesi gerektiğini ifade etti. Her inancın, her kültürün kendisini rahatça ifade edeceği, eşit yurttaşlık hakkının geldiği yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Buldan, "Yeni anayasaya evet başkanlığa hayır" dedi. 

Buldan son olarak, ezilen tüm kesimlerin birlikte mücadele etmesi gerektiğini yeni ortak bir zeminde mücadelenin başarı getireceğine vurgu yaptı. Buldan, "Bundan sonra işimiz daha zor. AKP'nin savaş ısrarına karşı tüm halklar olarak ortaklaşa barışı haykırmalıyız" vurgusu yaptı. 

(mm/za/rp)