Yaşam
Giriş Tarihi : 07-11-2015 10:02   Güncelleme : 07-11-2015 10:02

Hacı Birlik'i yerde sürükleyen 6 polisin ifadesi alınacak

ŞIRNAK(DİHA) - Şırnak'ta polisler tarafından katledildikten sonra cenazesi zırhlı aracın arkasına bağlanarak yerlerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik'e dair yürütülen soruşturmada, savcının bir aydır Emniyet'ten isimlerini istediği polislerin isimleri savcılığa yeni ulaştı. Emniyetin isimlerini ilettiği 6 polis, önümüzdeki hafta savclığa çağrılıp olayla ilgili ifadeleri alınacak. Birlik ailesinin avukatı Büşra Demir, adil bir yargılama yapılabilineceğinden pek ümitli olmadıklarını dile getirdi.

Hacı Birlik'i yerde sürükleyen 6 polisin ifadesi alınacak

Şırnak'ta 2 Ekim günü merkez Dicle Mahallesi'nde 28 kurşun ile katledilen sonra cenazesi zırhlı araç arkasına bağlanarak yerlerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik'e ilişkin Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı soruşturmada, savcılığın olay günü görevli olan polislerin isimlerini talep ettiği Şırnak Emniyet Müdürlüğü, polislerin isimlerini ancak bir ay sonra savcılığa iletti. Savcılığın bu talebine, Emniyet'in aradan geçen sürede ısrarla cevap vermemesi üzerine Birlik'in avukatlarının emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıkları sırada 6 polisin ismi savcılığa iletildi. 

Savcılığın sadece akrep aracı içerisindeki polisleri soruşturma kapsamına alması avukatların tepkisine neden olurken, isimleri iletilen bu 6 polisin de önümüzdeki hafta savcılığa çağrılarak ifadelerinin alınması bekleniyor.

'6 polis ismi tek gelmiş'

Aile avukatlarından Büşra Demir, görevli tüm polislerin isimleri konusunda emniyet ve savcılığın bilinçli bir politika izlediğini dile getirdi. Demir, "Buradan tam bir ay önce katledildi. İsimler bir gün de gelebilirdi. Biz defalarca talep ettik, ancak isimler verilmedi. Savcılık, 'Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazdığını ancak isimleri göndermediği için ifadeye çağıramıyoruz' diyordu. Gelinen nokta da 6 polis ismi savcılığa iletilmiş. Ancak yeterli değil" dedi. 

'Onlarca polis sorumlu'

Savcılığa iletilen 6 polisin Birlik'i sürükleyen akrep içerisinde olan polisler olduğunu ifade eden Demir, "Orada onlarca polis vardı. Biz hepsinin değişik suçlardan yargılanması gerektiğini ifade ettik. O yüzden hepsinin isim listesi gelmeli. Ve hepsi ifade vermeli" dedi. 

'Farklı suçlar var'

Savcılığın sadece "kişinin hatırasına hakaret" suçundan soruşturma açtığını da hatırlatan Demir, olayda "kasten adam öldürmek", "işkence", "görevi kötüye kullanma" ve "suçu bildirmeme" gibi değişik çok suçun olduğunu belirtti. 

'Olay basitleştiriliyor'

Demir, savcılığın olayı basitleştirse de ortada bir vahşetin söz konusu olduğunu da kaydetti. Demir, "Oradaki tüm polis ve amirler olaya sessiz kalmış. Çok sayıda polis cenaze başında fotoğraf çekiyor. Bu suç işlendiğinde müdahale etmeyen herkes suçludur" diye konuştu. 

Olaya dair adil bir yargılamadan pek ümitli olmadıklarını yönündeki kaygılarını da dile getiren Demir, yerel mahkemede sonuç alamamaları halinde uluslararası mahkemelere başvuracaklarını aktardı.

(cnö/dm/öç)