Yaşam
Giriş Tarihi : 08-11-2015 13:21   Güncelleme : 08-11-2015 13:31

SSPE hastaları araba bagajında hastaneye götürülüyor

URFA (DİHA) - Yapılan kızamık aşısından kaynaklı SSPE hastalığına yakalanan Kürt çocukları, Ankara'ya tedavi için ailelerinin tahsis ettiği araçların bagajında yolculuğa çıkıyor. Aileler, çocuklarını bu hale getirenlerin bir ambulans tahsis etmemesinden yakınıyor.

SSPE hastaları araba bagajında hastaneye götürülüyor

MHP'li Sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde yapılan bayat kızamık aşısından dolayı Kürdistan'da Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığına yakalanan yüzlerce çocuk arasında yer alan Urfa ve ilçelerindeki 21 çocuk, TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen yeni bir ilaç ile tedavi edilmek üzere Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne götürülüyor. Devletin hastalığın oluşmasında sorumluluğu bilimsel veriler ile ortaya çıkmasına ve şimdiye kadar yüzlerce Kürt çocuğunun hastalıktan can vermesine rağmen, şimdi çocuklar Ankara'ya kendi imkanları ile gitmek zorunda bırakılıyor. Kendilerinin tahsis ettiği araçların bagajında taşınan çocuklara ambulans tahsis edilmiyor.

Neden sadece Kürt çocukları?

Bu kapsamda Viranşehir'den yola çıkarılan Gedikli ve Yardımcı aileleri, buldukları araçların bagajlarında çocuklarını taşıyor. SSPE hastası İbrahim Halil Gedik'in (17) babası Adem Gedik, başka yol bulamadıklarını ve son çare olarak bu yolculuğa çıktıklarını ifade etti. Çocuğunun 12 yıldır bitkisel hayatta olduğunu ifade eden baba Gedik, Kürt çocukları üzerinde denenen bayat kızamık aşısıyla hayatlarının kabusa dönüştüğünü dile getirdi. Gedik, "Benim çocuğum beş yaşından sonra bu hale geldi. Gül gibi bir çocuktu ve aniden bu hale geldi. Bizi bu hale koydukları yetmiyor, bize yardımcı da olmuyorlar. Bu açık bir katliamdır. Binlerce çocuğu, geleceği kararttılar. Yaklaşık 2 bin kilometre yol gidiyoruz. Bize bir sağlık ambulansı bile vermiyorlar. Havayolu ile götürmeye çalıştık, ama bizi uçağa bindirmeyeceklerini söylediler. Kendi paramızla bile götürmüyorlar. Bu bir utançtır. Bizi bu hale koyanlar elbet bir gün Allah'ın karşısına çıkacaklar. Nasıl hesap verecekler? Doktor bize 'Neden bu hastalar özellikle doğu ve güneydoğudan geliyor' diye sordu. Bende soruyorum, neden özellikle Kürt çocuklarına bu aşı yapıldı?" dedi.

'Bir ambulans verilmiyor'

16 yaşındaki SSPE hastası Dicle Yardımcı'nın babası Nezir Yardımcı ise hem maddi hem manevi olarak tükenme noktasına geldiğini ifade etti. Baba Yardımcı, "Ne gecemiz ne de gündüzümüz var. Her gün ölüyoruz. Bakan Faruk Çelik'e sesleniyorum! Oy istemeye gelmesini biliyorsunuz. Seçimden önce her şeye söz veriyorsunuz ama seçim bittikten sonra halkın sizin için bir önemi kalmıyor. Bize bir sağlık ambulansı verilmiyor. Çocuklarımızı bu hale soktuğunuz yetmiyor bide yaşarken de öldürüyorsunuz. Kış yaklaştı ve o soğukta çocuğumuzu Ankara'ya tedaviye nasıl götüreceğimizi bilmiyoruz. Perişan haldeyiz. Söylemekle bitmez bu. Çocuğum gözümün önünde eriyip gidiyor" diye konuştu.