GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2015 14:15   Güncelleme : 12-11-2015 14:15

ASP Bakanlığı Suriyeli Refakatsiz çocuklar için harekete geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Harran konteyner kentte, Suriyeli refakatsız çocuklar için Konteynerkent açmaya hazırlanıyor.

ASP Bakanlığı Suriyeli Refakatsiz çocuklar için harekete geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yanında bir yetişkin olmadan Türkiye’ye gelen Suriyeli refakatsiz çocuklar için harekete geçti. Bakanlık Bu kapsamda Harran Koyteynerkentte Suriyeli refakatsız çocuklar için Konteynerkent açmaya hazırlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Temindar Aytekin, Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan Harran konteynerkenti ziyaret ederek bir takım incelemeler de bulundu.

 Konu İle İlgili açıklamalarda bulunan Genel Müdür Aytekin, bu uygulama ile çocukların kendi uyruğundaki bir ailenin yanında bakımının sağlanmasının yolununun açılacağını belirtti.

Aytekin, Yanında bir yetişkin olmadan Türkiye’ye gelen, başta Suriyeli çocuklar olmak üzere “refakatsiz çocuklar” için harekete geçti.Kanunen ya da örf ve âdet gereği kendisinden sorumlu bir yetişkinin refakati bulunmaksızın Türkiye’ye gelen veya Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kimsesiz kalan çocuklara yönelik, “refakatsiz çocuk yönergesi” hazırlandı. Bu kapsamda refakatsiz çocuğun da görüşü alınarak kendi uyruğundaki bir ailenin yanında bakımı sağlanabilecek. Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu çocukların refakatsiz olup olmadığını il göç idaresi müdürlüğünün araştıracağını söyledi.

Konteynerkent ziyaretine Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Temindar Aytekin İle birlikte Sosyal Rehabilitasyon Hizmetleri Daire Başkanı Emin Eraslan, UNICEF Türkiye temsilci yardımcısı Lieke Van De Wiel, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol ve bazı kamu kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

Aytekin, İncelemelerin ardından Harran kaymakamlığı ve Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğünü ziyaret ederek kara yolu ile Adana’ya geçti.