KADIN
Giriş Tarihi : 13-11-2015 09:15   Güncelleme : 13-11-2015 09:19

Meclis teki kadın oranı AKP nin politikalarının yansımasıdır

(DİHA) - KJA Daimi Meclis Üyesi Pelgüzar Kaygusuz, Meclis\\\'teki kadın temsilinin düşmesinin AKP\\\'nin kadın politikalarından bağımsız olmadığına vurgu yaparak, \\\"Kadını sadece sosyalite ve aile içerisinde değerlendiren bir politik tutum içerisindeler. Bu yaklaşım biçimi, Türkiye\\\'de kadın katliamlarının artmasında, kadını bir kişilik, bir varlık olarak değerlendirmeme sonucunun getirdiği, sadece aile ile tanımlayan, çocuk ile tanımlayan genel durumu açığa çıkarmıştır. Biz bunu kadın katliamlarında da teşvik edici bir rol sahibi olduğunu düşünüyoruz\\\" dedi.

Meclis teki kadın oranı AKP nin politikalarının yansımasıdır

1 Kasım seçimleriyle birlikte AKP'nin yüzde 49'luk oy almasının ardından meclisteki kadın oranı 7 Haziran seçimlerine göre düştü. Meclisteki bu oranın AKP'nin kadın politikalarından kaynaklandığını ifade eden KJA Daimi Meclis Üyesi Pelgüzar Kaygusuz, 7 Haziran seçimleri ardından Türkiye ve Kürdistan'da kadın temsiliyetinin HDP ile birlikte bir sonuca ulaşmasının belli ölçülerde anlam ve neticeye ulaştığını dile getirdi. HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde eşit temsiliyet ilkesi ile yüzde 40 kadın temsiliyeti sağladığını söyleyen Kaygusuz, HDP'nin Türkiye siyasetinde kadınlarla yer almasının Türkiye'nin demokratikleşmesi rolünde belirleyici bir dinamik olması itibariyle diğer partiler üzerinde de çok büyük etki yarattığını vurguladı. 

'Kadın temsiliyeti yine yüzde 40 oldu'

7 Haziran seçimleri ile Türkiye tarihinde kadın vekil sayısının 92'ye ulaşmasıyla kadınların ilk defa yüzde 17 ile temsiliyet kazandığını ifade eden Kaygusuz, HDP'nin bu noktada diğer partilere göre yüzde 40 kadın temsiliyetinin bulunmasıyla belirleyici bir özelliğe sahip olduğunu söyledi. 7 Haziran seçimleri sonrasında kadınlara karşı savaş başlatan devlet ile karşılaşıldığını hatırlatan Kaygusuz, "Aslında baskın bir seçim biçimi, gasp biçimi birkaç ay içinde 7 Haziran seçimlerini kabul etmeyeceklerini 5 ayda 100'ü aşkın sivili katlederek de gösterdi. HDP'de seçilme oranında genel bir düşüş var ve bunun içerisinde doğal olarak kadın oranında da bir düşüş söz konusu ve genel düşüş ile birlikte kadın oranı yine yüzde 40'tır" dedi. 

'Seçim sonuçlarını başarılı değerlendiriyoruz'

Seçim sonuçlarını kadınlar cephesinden bir yenilgi olarak değerlendirmediklerini ifade eden Kaygısız, seçim sonuçlarını, sürecin terörize edilmesinden ve siyasal süreçten ayrı ele alınamayacağını belirterek, "Tüm bu baskılara rağmen HDP'nin genel anlamda seçilme oranı ve bunun içindeki kadın temsiliyet oranını başarı olarak değerlendiriyoruz. Diğer partilere baktığımızda sadece HDP ile ilgili değil, biz bir kadın hareketi olarak bunu Türkiyeli kadınların tümüyle meclise yansıma biçimi olarak görüyoruz" diye konuştu. 

Türkiye'de erkek egemen siyaset yürütüldüğünü dile getiren Kaygısız, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde kadınlara yönelik sarf ettiği sözleri hatırlatarak şöyle devam etti: "Erdoğan, DTP'li kadınların Meclis'te önermelerine dönük, 'kadın ve erkek arasında eşitlik olmaz bu fıtrata terstir' söylemi AKP'nin temel politikasını belirlemektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın sorunlarıyla ilgisi alanında ele aldığınızda çok da kadınla ilgili bir politikalarının olmadığı görülüyor. Kadını sadece sosyalite ve aile içerisinde değerlendiren bir politik tutum içerisindeler. Bu yaklaşım biçimini, Türkiye'de kadın katliamlarının artmasında, kadının bir kişilik bir varlık olarak değerlendirmeme sonucunun getirdiği, sadece aile ile tanımlayan sadece çocuk ile tanımlayan genel durumu açığa çıkarmıştır. Biz bunu kadın katliamlarında da teşvik edici bir rol sahibi olduğunu düşünüyoruz."

HDP'nin kadın temsiliyeti geleneğinin HADEP döneminden geldiğini söyleyen Kaygusuz, kadının sadece aile ve çocukla tanımlanamayacağına dikkat çekerek, "HDP bu anlamda da bir politika sahibi ve Kadın Bakanlığı önerisinde bulunmuştu. Fakat mevcut iktidar ve politikaları, kadın ve erkeğin fıtratında eşit olmayacağı vurgusu kadının bulunduğu durumu belirgin hale getirmiştir" ifadesinde bulundu. 

'Mecliste bulunan kadınlar bir araya gelmeli'

Meclis'in kadının yasal haklara kavuşması, kadın haklarının anayasal zemine kavuşturulması ve temsiliyet yetkisine kavuşması noktasında önem taşıdığına işaret eden Kaygusuz, tüm partilerdeki kadın vekillerin kadın bilinci için bir araya gelmesi gerektiğini belirterek, "Bu düşüş bir yenilgi biçiminde değil de sorunların hangi noktalarda olduğunu tahlil etme, mevcut erkek egemenlikli sisteme karşı hangi noktalarda yanılgıları ortaya çıkarmalıdır. Aslında tüm partiler ile cins kimliğini açığa çıkarma ve politika üretme noktasında birlikte hareket zeminin çoğaltabilecek bir sürece girmek zorundayız" şeklinde konuştu. 

(mo-özp/dm/ns)