GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2015 21:49   Güncelleme : 14-11-2015 21:49

Silvan için binler Galatasaray Meydanı'na aktı

(DİHA) - Silvan'da 12 gün süren devlet terörünü kınayarak, halkın direnişine destek veren binlerce kişi Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Eylemde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, "12 gün boyunca bir cehennemi yaşarken bir Silvanlı çıkıp da askere, polise 'siz iyi ki geldiniz, geldiğinizden memnun olduk' dediğini duymadık. Orada bir işgal var. Polis, asker halkın orada evlerini yakıyor. Bizde Silvan'da yaşadık. Birisi çıkıp tekbir getiriyor, diğer tüm polis ve askerler koro halinde 'Allahu Ekber' diyerek saldırıya geçiyor. Bu devlet ne zamandan beri bunu kendi halkına yapıyor?" diye sordu.

Silvan için binler Galatasaray Meydanı'na aktı

İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde bulunan İstanbul Barosu eski binası önünde bir araya çok sayıda hukuk örgütü, gerçekleştirdikleri oturma eylemi ile Silvan direnişine destek vererek, devletin katliam girişimini protesto etti. Cübbelerini giyinen onlarca avukat, "İstikrar katliamla sürüyor, adalet direnişle atanıyor!" pankartı açarak, Silvan direnişine destek dövizleri taşıdı. Avukatlar, sık sık "Diren Silvan İstanbul seninle", "Faşist devlet hesap verecek", "Katil AKP Kürdistan'dan defol" sloganlarını attı. Avukatların eylemine caddeden geçen yurttaşlarda slogan ve alkışlarla destek verdi. Gölge Tiyatro Topluluğu ise katliamların toplum üzerindeki etkisini yaptığı soğuk heykel çalışması ile oynadı. 

Yeşil: Kürdistan'da tüm Türkiye halklarının geleceği katlediliyor

Ardından konuşan hukukçular, devlet katliamını kınayarak, Silvan'da halkının direnişini selamladı. Paris'te 150'nin üzerinde kişinin DAİŞ tarafından katledilmesini kınayan avukatlar, Fransa halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını söyledi. ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, Silvan'da devletin insanlığa karşı bir suç işlediğini dile getirerek, Silvan ile Nusaybin halkının yanında olduklarını dile getirdi. ÖHD üyesi Av. Levent Pişkin, katliamlara karşı yükselen sesin anlamlı olacağına vurgu yaptı. 

Kanar: Silvan halkı kanlı bir iktidara boğun eğmedi

Avukat Ercan Kanar, "Silvan halkı kanlı bir iktidara boğun eğmedi" sözleri ile konuşmasına başlayarak, Kürdistan'da devletin uygulamaları ile insanlık suçu işlediğini vurguladı. "Bu insanlık suçu soykırımla eş değerdir" diyen Kanar, sıkıyönetim dönemlerinde bile 12 günlük sokağa çıkma yasaklarının uygulanmadığını hatırlattı. EHP üyesi Özlem Güneş, Kürdistan'daki katliamlara karşı halkın gözünü açması çağrısında bulundu. 

ÖHD yönetim kurulu üyesi Av. Şule Recepoğlu ise Silvan'da kaldırılan sokağa yasağına değinerek, "Bu kez Nusaybin'de süresiz sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Bu da aynı katliam uygulamalarının bu kez Nusaybin halkına yöneleceğini göstermektedir" uyarısında bulundu. 

"Silvan'da özgürlük yoksa İstanbul'da özgür değildir" diyen Recepoğlu, "Demokratik bir Türkiye ve Kürt sorununun barışçıl çözümü, ülkenin batısından kuzeyine, doğusundan güneyine verilecek olan direniş ile gelecektir" ifadesinde bulundu. 


Recepoğlu, yaşanan katliamların sorumlularının bir an önce yargı önüne çıkarılması gerektiği söyledi. 

Açıklamanın ardından avukatlar, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar eşliğinde yürüyen avukatlara, yürüyüş boyunca yurttaşlar eşlik etti. HDK İstanbul İl Meclisi ve HDP İstanbul İl Örgütü tarafından organize edilen Silvan'a destek eylemine dahil oldu. 

Galatasaray Meydanı'da binler Silvan için toplandı

HDK İstanbul İl Meclisi ve HDP İstanbul İl Örgütü tarafından organize edilen Silvan'a destek eylemine binlerce kişi katıldı. HDP milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği eylemde, "Kobanê, Suruç, Ankara, Beyrut, Paris İŞİD katliamlarını lanetliyoruz, arkasında ki güçleri tanıyoruz" ve "Diren Silvan İstanbul seninle" pankartları açıldı. Çok sayıda dövizin taşındığı eylemde, sık sık Silvan direnişine destek sloganları atıldı. 

TTB, TMMOB, DİSK ve KESK adına konuşan Samet Mengüç, devletin Silvan'dan sonra Nusaybin'i hedef aldığını ifade ederek, Türkiye'nin Kobanê sürecinde safını çok iyi belirdiğini ve "Ben İŞİD ile komşu olacağım dediler" diye kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkın yüzde 50'sini karşısına alamayacağını vurgulayan Mengüç, "Silvan'da bir halk esir alındı. Ne kadar zalim olurlarsa olsunlar ama olgunun içinde halk varsa zafer halkın olur" diye konuştu. 
HDP Milletvekili Hüda Kaya ise "Hepimiz bir kırılma noktasındayız. Kara bir tümel ile karşı karşıyayız" dedi. Silvan'daki izlenimlerini de aktaran Kaya, "12 gün boyunca bir cehennemi yaşarken bir Silvanlı çıkıp da askere, polise 'siz iyi ki geldiniz, geldiğinizden memnun olduk' dediğini duymadık. Orada bir işgal var. Polis, asker halkın orada evlerini yakıyor. Bizde Silvan'da yaşadık. Birisi çıkıp tekbir getiriyor, diğer tüm polis ve askerler koro halinde 'Allahu Ekber' diyerek saldırıya geçiyor. Bu devlet ne zamandan beri bunu kendi halkına yapıyor?" diye sordu. 

Konuşmaların ardından kitle adına Ayşe Gökpınar, basın açıklamasını okudu. Açıklamada Silvan'daki devlet katliamı kınanırken, Silvan halkını direnişi selamlandı. 

Eylem sloganlarla son buldu.